zdroj: shutterstock.com
S kinetózou jsme se setkali určitě aspoň jednou za život úplně každý. Ať už s ní máme vlastní zkušenost nebo jí trpí někdo ve školním kolektivu či doma. Vždy máme na blízku někoho, komu je špatně v dopravích prostředcích anebo v nějakém konkrétním. V autě, letadle, na lodi. Co je vlastně kinetóza, z čeho pramení, má souvislost s psychikou a jak se dá omezit přírodními prostředky?
Co je kinetóza a jaké jsou její projevy
Kinetóza není ani tak nemoc, jako nepříjemný stav, který způsobuje nevolnost, zvracení, závratě, když cestujeme na lodi, ve vlaku, letadle, autě, autobuse nebo při používání pouťových atrakcí. Její příznaky mizí, když se dopravní prostředek zastaví, ojediněle mohou pokračovat až do doby, než se spolu opět synchronizuje fyzická a psychická stránka. Obecně se bere jako lepší řešení kvalitní prevence kinetózy než její léčba. Zajímavostí je, že kromě kinetózy, kterou známe z cestování, existuje i nový druh této nemoci, pojmenovaný jako digitální nebo vizuální kinetóza. Je to stav, který může nastat při sledování 3D televize, smartphonů, tabletů nebo počítačů. Objevuje se hlavně při hraní videoher. Projevuje se bolestmi hlavy, zvracením nebo intenzivními závratěmi a může trvat několik hodin po skončení hraní.
Jaké jsou další příznaky kinetózy? Bledá kůže, studený pot na čele, zvýšené slinění, pocity únavy. Příčiny a rizikové faktory lze nahlížet z více úhlů. V základu problému je jeho spouštěčem pohyb nebo jeho vnímání námi a špatná komunikace vnitřního ucha a mozku, která způsobí klasické problémy kinetózy. Tradičně kinetózou trpí více ženy než muži, náchylnější jsou k ní děti od 2 do 12-ti let, menstruující ženy, těhotné a dospělí obecně, trpící migrénami, lidé s poruchou vnitřního ucha, teenageři, lidé s idiopatickou skoliózou a lidé, kteří často hrají počítačové hry nebo se nějak zabývají virtuální realitou.
Přírodní léčba a prevence kinetózy
Jednou z příčin kinetózy je dehydratace organismu, protože pak jsme náchylnější ke zvracení. Při pití vody nebo bylinného čaje se uklidní žaludek. Nejlepší byliny na zvládnutí projevů kinetózy jsou máta peprná, zázvor, lékořice a heřmánek. Mátové lístky lze rozžvýkat před cestou, případně si s sebou vozit mátu peprnou ve formě éterického oleje a nadechnout se několikrát z lahvičky. A pokud chcete spíš zaměstnat svoje žvýkací svaly, přibalte si do cestovní tašky zázvor kandovaný, případně klasické černé pendreky. Velmi dobře pomáhají také citrony.
Před cestou se ujistěte, že jste užili alespoň 100 miligramů vitaminu B6. Vitamin B6 totiž hraje důležitou roli v řadě fyzických a psychologických funkcí, včetně schopnosti poskytovat úlevu od poruchy trávení a redukovat nevolnost při těhotenství. Upravte si jídelníček několik dní předem, zvyšte frekvenci konzumaci potravin obsahujících tento vitamin, jako jsou pistácie nebo slunečnicová, dýňová či konopná semínka. Při projevech kinetózy si zkuste zmáčknout akupresurní bod na zápěstí, mělo by je to zmírnit.
Preventivní opatření mohou u typických projevů kinetózy také velmi pomoct, anebo se díky nim vůbec nemusí objevit. Pokud cestujete, nepřepínejte oči čtením nebo sledováním tabletů, počítačů či smartphonů. Digitální kinetóza je daleko horší než klasická a její odeznění může trvat několik hodin a mohou ji provázet silné závratě. Mějte v autě spíše chladněji. Jste-li dospělí nebo je-li vaše dítě dostatečně velké na to, aby sedělo vpředu, nenechávejte ho sedět na zadním sedadle, kde bývá nevolnost horší. Nesedíte-li v dopravním prostředku, kde nejdou otevřít okna, vyvětrejte. Jezte před cestou lehké jídlo, vyhněte se nejlépe dva dny před tím, než někde pojedete mastným, hutným a pikantním jídlům. Pokud spoléháte spíše na farmacii a fandíte homeopatii, poraďte se s odborníkem a vyhledejte vhodný prostředek, který vám pomůže zmírnit příznaky kinetózy alternativně.