zdroj: Shutterstock
Všichni známe draky z pohádek. A co taková krev draka? Mnohé z knižních postav tuto magickou ingredienci využívaly. Věděli jste, že i my v reálném světě máme přístup k dračí krvi? Jedná se o pryskyřici stromu Croton lechleri z Amazonského pralesa.
Název krev pramení z jasně červeného pigmentu, který tato pryskyřici jihoamerického stromu obsahuje. Indiánští obyvatele dalekých And už před dávnými léty objevili blahodárné účinky této živice. Krev je možno užít vnitřně, ale i vně.
V Peru se užívá tento přírodní produkt i jako podpora klasické medicíny, u nás roste jeho popularita jakožto doplňku stravy. Zejména pokud vás trápí opakované záněty, opary, problémy s pokožkou a snížená imunita.
Přejít na sekci článku:
Co je dračí krev a jak se získává?
zdroj: Shutterstock
Název pryskyřice (latexu) je Sangre de Drago a pochází ze španělštiny. V překladu to znamená krev draka. Jedná se o tmavě červenou, pěnivou mízu stromu Kroton (Croton lechleri).
Tento vysoký, štíhlý strom dorůstá do výšky deseti až čtyřiceti metrů. Zajímavé je, že tento strom nebývá v průměru obvykle silnější než 90 centimetrů. Jeho kmen má hladkou hnědošedou skvrnitou kůru, listy má srdčité a květy jsou světle zelenobílé na dlouhých stopkách. Nachází se v tropických lesích horního toku Amazonky a na stráních And.
Kůra tohoto stromu se nařezává a poté začne vytékat pryskyřice neboli latex s názvem Dračí krev. Opravdu to vypadá, jako by strom krvácel. Právě z toho je odvozen i název získané pryskyřice. Latex se sbírá za úsvitu. Tím, že je strom při sběru vlastně zraněn, na svou obranu a k hojení vylučuje tuto mízu a nejspíš i z těchto důvodů je Dračí krev nesmírně silná. Nařezáváním kůry lze z každého stromu získat pár litrů pryskřice, ale při větším množství vyloučeného latexu je strom oslabený a hyne.
Pro Starý svět objevil tento strom a jeho poklady španělský misionář, otec Bernabé Cobo, asi kolem roku 1600. Zkoumal přírodu a rostliny v Peru a popsal krom jiného kladné účinky Dračí krve v kombinaci s užitím v tradičním místním léčitelství. Indiáni nebo domorodci v Peru i v jiných částech Jižní Ameriky používají tuto pryskyřici v podstatě na všechno.