Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sangre de Drago neboli Dračí krev

Sangre de Drago neboli Dračí krev V Peru se užívá tento přírodní produkt i jako podpora klasické medicíny, u nás roste jeho popularita jakožto doplňku stravy. Zejména pokud vás trápí opakované záněty, opary, problémy s pokožkou a snížená imunita.
Iva Lhotská
5,0 5
22

zdroj: Shutterstock

Všichni známe draky z pohádek. A co taková krev draka? Mnohé z knižních postav tuto magickou ingredienci využívaly. Věděli jste, že i my v reálném světě máme přístup k dračí krvi? Jedná se o pryskyřici stromu Croton lechleri z Amazonského pralesa.

Název krev pramení z jasně červeného pigmentu, který tato pryskyřici jihoamerického stromu obsahuje. Indiánští obyvatele dalekých And už před dávnými léty objevili blahodárné účinky této živice. Krev je možno užít vnitřně, ale i vně.

V Peru se užívá tento přírodní produkt i jako podpora klasické medicíny, u nás roste jeho popularita jakožto doplňku stravy. Zejména pokud vás trápí opakované záněty, opary, problémy s pokožkou a snížená imunita.

Přejít na sekci článku:

Co je dračí krev a jak se získává?

zdroj: Shutterstock

Název pryskyřice (latexu) je Sangre de Drago a pochází ze španělštiny. V překladu to znamená krev draka. Jedná se o tmavě červenou, pěnivou mízu stromu Kroton (Croton lechleri).

Tento vysoký, štíhlý strom dorůstá do výšky deseti až čtyřiceti metrů. Zajímavé je, že tento strom nebývá v průměru obvykle silnější než 90 centimetrů. Jeho kmen má hladkou hnědošedou skvrnitou kůru, listy má srdčité a květy jsou světle zelenobílé na dlouhých stopkách. Nachází se v tropických lesích horního toku Amazonky a na stráních And.

Kůra tohoto stromu se nařezává a poté začne vytékat pryskyřice neboli latex s názvem Dračí krev. Opravdu to vypadá, jako by strom krvácel. Právě z toho je odvozen i název získané pryskyřice. Latex se sbírá za úsvitu. Tím, že je strom při sběru vlastně zraněn, na svou obranu a k hojení vylučuje tuto mízu a nejspíš i z těchto důvodů je Dračí krev nesmírně silná. Nařezáváním kůry lze z každého stromu získat pár litrů pryskřice, ale při větším množství vyloučeného latexu je strom oslabený a hyne.

Pro Starý svět objevil tento strom a jeho poklady španělský misionář, otec Bernabé Cobo, asi kolem roku 1600. Zkoumal přírodu a rostliny v Peru a popsal krom jiného kladné účinky Dračí krve v kombinaci s užitím v tradičním místním léčitelství. Indiáni nebo domorodci v Peru i v jiných částech Jižní Ameriky používají tuto pryskyřici v podstatě na všechno.