Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Školní svačiny v ZERO WASTE stylu

Školní svačiny v ZERO WASTE stylu Stylové láhve i obaly na svačiny, které potěší nejen rodiče školáků, ale i všechny milovníky zero waste.
Zuzana Holmanová
5,0 5
7

Školní svačiny v ZERO WASTE stylu zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Také jste podlehli bezobalovému nakupování potravin? A hledáte další výzvy, které byste mohli na své cestě zdolat? Září už je za dveřmi a s ním i další školní rok. Rodičům malých školáků se krom navštěvy papírnictví nevyhne ani dumání nad tím, do čeho dětem balit svačiny. Poradíme vám, jak jídlo do školy zabalit tak, abyste šetřili přírodu i finance. A přitom nesnižovali vaše nároky na design. Následující tipy jsou vhodné nejen pro rodiče (malých) školáků, ale pro všechny vyznavače zdravého životního stylu a zero waste.

Ubrousek je základ

Už i mládenci z příběhů věděli, že na zkušenou do světa se můžete vydat jedině se svačinou v látkovém ubrousku. Do něj velice snadno zabalíte nejen povidlové buchty, ale i chleba s pomazánkou či jiné pečivo. Schválně si spočítejte, kolik papírových ubrousků tím ušetříte za jeden celý školní rok. Takový látkový ubrousek snadno vyperete, a rázem bude jako nový. Můžete vyzkoušet třeba ten od Made Sustained, který máme v nabídce. Je vybaven speciálním páskem ze suchého zipu, který svačinu ochrání před nechtěným vyklouznutím. A jeho největším plusem je údržba. Stačí pouze utřít vlhkým hadříkem a můžete rovnou chystat novou svačinku. Pokud jste vyznavačem klasiky, samozřejmě můžete použít plátěného ubrousku či plátna obaleného včelím voskem. Tyto ubrousky vám budou sloužit opravdu dlouho, údržba je jednoduchá a můžete do nich zabalit téměř jakoukoliv svačinu. Díky teplu rukou vosk lehce povolí a manipulace je opravdu snadná.

Pro kreativní duše přinášíme inspiraci pro balení svačin. Japonské ostrovy daly světu metodu Furoshiki. Jedná se o filosofii, která podporuje udržitelné smýšlení nad tím, kolik věcí vlastně potřebujeme ke svému životu. Původně se tato myšlenka využívala během balení dárků, když jste chtěli být opravdu kreativní. Zero waste rodičové však ten styl balení přenesli i do světa svačin a vy tak můžete vašemu potomkovi přichystat malé umělecké dílko, aby se mu lépe zvládaly náročné školní povinnosti.

Sáček na drobnosti

Pokud mají vaše děti rády oříšky či drobné sušené ovoce, můžete sáhnout po nějaké menší krabičce nebo plátěném sáčku. Látkové pytlíky jsou velmi vhodné na zero waste nakupování a také se skvěle hodí právě na menší svačiny. Ideální je ukládat do něj takové svačinky, u kterých nehrozí, že by se mohly rozmačkat. Malý látkový sáček je tedy výborný třeba na mix oříšků, mandle, křížaly nebo sušené meruňky. Stejně jako látkový ubrousek i sáček snadno vyperete spolu s barevným prádlem na 40 °C.

Pořádná krabička

Jsou pokrmy, které se pro balení do látkových ubrousků opravdu nehodí. Saláty, uvařené jídlo či nakrájené ovoce a zelenina. Takové rajče, banán nebo třeba jahody by bez pořádného obalu mohly v batohu vyrobit velice kvalitní přesdnídávku. A uznejte, že odstraňování zbytků rozličného pyré z učebnic není tím nejlepším druhem večerní zábavy.

Pro přenášení ovoce, zeleniny a dalších potravin jsou ideální pevné a odolné krabičky. Pokud se chcete vyhnout obyčejným plastům, které často obsahují škodliviny jako bisfenol či ftaláty, můžete vyzkoušet nerezový box se sponou, který nabízíme v různých velikostech.

Výhodou těchto boxů je to, že pevně drží, dokáží udržet stálou teplotu potravin, nepřijímají pachy a neuvolňují žádné škodlivé látky.

Na vodu i čaj

Značky Retap a Made Sustained nabízejí elegantní lahve z borosilikátového skla. A proč vlastně borosilikátové sklo? Tento materiál je velice odolný vůči nárazu a neabsorbuje pachy. Lahve těchto značek se navíc díky širokému hrdlu snadno vymývají. Jejich výhodou je také to, že je můžete ráno přibalit do batůžku prázdné a vaše dítko si vodu doplní ve škole z vodovodu. Díky tomu ulehčíte nejen batohu, ale hlavně školákovým zádům.

Lahve Retap i Made Sustained dobře padnou do ruky, ať už jste ve škole, práci nebo venku. Retap nabízí k nákupu lahve i přidanou hodnotu a tou je doživotní záruka. Co to pro vás znamená? V případě, že by se nešťastnou náhodou rozbila, můžete si ji bezplatně vyměnit za novou.

A co v zimě? Pokud vy či vaše dítko dáváte v chladných měsících přednost teplým nápojům, pak jistě zajásáte nad dvojstěnnými nerezovými termolahvemi. Ty jsou vyrobené tak, aby udržely nápoj horký až čtyři hodiny. Silikonová zátka zase zabrání nechtěnému rozlití tekutiny do tašky. Lahve nejsou těžké, takže se hodí i do školního batůžku.