Zorientujte se ve světě dětské výživy a dopřejte svému miminku v ten pravý čas co nejzdravější mléko a příkrmy. Kdy co podávat a podle čeho vybírat?
Mnoho maminek se trápí, protože nemají dostatek mateřského mléka. Naštěstí není třeba zoufat, vitamíny, minerály a živiny doplní i kojenecká mléka. Následně můžete přidat i příkrmy v bio kvalitě a děťátko tak bude zdravě růst a prospívat.
Kdy byste měli sáhnout po dětských příkrmech a jaké vybrat?
Pokud máte první miminko, pravděpodobně vám jde ze všech těch informací, co byste měli a neměli dělat, hlava kolem. A jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte řešit, je právě výživa, která má lví podíl na budoucím zdraví děťátka. Kdy tedy například sáhnout po umělé výživě a jakou vybrat?
Kojenecká a batolecí mléka:
- Do 6 měsíců věku - První půlrok života je miminko zcela závislé na mateřském mléce. Nemusíte se ho však bát nahradit, nebo doplnit ani počátečním kojeneckým mlékem, jehož složení je co nejvíce podobné právě mléku mateřskému.
- Od 6 měsíců do 1 roku - Následně můžete přejít na pokračovací mléka. Ta už navíc obsahují minerály a vitamíny, které se v mateřském mléce nenacházejí. V této době můžete také začít s prvními příkrmy.
- Od 1 roku - Po prvním roce života by již většina kalorií měla pocházet z pevné stravy. To znamená, že prim hrají příkrmy, které lze zároveň doplňovat batolecími mléky, ve kterých je mnoho živin.
Dětské příkrmy:
Příkrmy tedy patří do jídelníčku miminka přibližně od půl roku věku. Někteří dokonce doporučují podávat je již od 4. měsíce – vždy však záleží na vašem kojenci, zda je připravený příkrmy přijímat a nevytlačuje je jazykem. Jako první bývají zpravidla nejlepší zeleninové příkrmy, přibližně po měsíci pak můžete zkusit zařazovat maso a obiloviny.
Ovocné příkrmy přidejte do jídelníčku až jako poslední. Díky sladké chuti totiž miminku zachutnají a mohlo by se stát, že děťátko posléze odmítne zeleninové a masové příkrmy.
Obohaťte jídelníček kašemi pro kojence
Skvělým příkrmem jsou také dětské kaše, které patří do jídelníčku nejdříve od ukončeného 4. měsíce. Jsou báječné zejména na noc – zasytí totiž více než mateřské mléko a miminku tak bude déle trvat, než se v noci probudí hlady. Výhodou kaší je, že chuťově mohou připomínat mateřské mléko. Kojenci je proto mnohdy přijímají lépe než zeleninové příkrmy.
Existují 2 druhy kaší – nemléčné a mléčné. Nemléčné jsou chutí blízko mateřskému mléku. Mléčné pak bývají sladší a dětem zpravidla rychle zachutnají. Může se dokonce stát, že kojenec či batole posléze začne odmítat jiné, méně sladké, potraviny. U mléčných kaší proto vždy prostudujte složení a hlídejte obsah cukru.
První kaše by měly být bez lepku, cukru, soli, konzervantů, barviv a příchutí. Skvělou variantou je také kombinace nemléčné kaše s mateřským nebo přídavným mlékem – tyto příkrmy jsou přirozeně sladké, zasytí a jsou lehce stravitelné.
Jaké dětské nápoje zařadit jako první?
Po 6. měsíci je čas zvykat miminko také na jiné nápoje, než je mateřské či jiné mléko. Nejlepší první volbou jsou dětské čaje z bylinek a ovoce. Bylinky jako heřmánek a fenykl navíc pomáhají děťátku lépe spát. Volte raději speciální dětské čaje než ty klasické – běžné čaje totiž mohou obsahovat ovoce nebo bylinky, které miminku neprospívají, a mnohdy v nich bývá také kyselina askorbová (vitamín C), která pro kojence není vhodná a může způsobit alergickou reakci.
Dětskou výživu vybírejte bez přidaného cukru
Jde to i s minimem cukru. Dětská výživa by měla být zdravá, pestrá, s co možná nejjednodušším složením. Přidaný cukr možná miminku zachutná, nicméně dítě si na něj může navyknout, což následně zpravidla vede k odmítání jiných chutí, obezitě i dalším zdravotním problémům. Dětská výživa je navíc díky obsahu laktózy přirozeně sladká. Slazené nápoje, sušenky, koláče a jiné “dobroty” proto podávejte s rozmyslem. Široký výběr zdravé dětské výživy naleznete u nás v BIOOO.cz.