Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vy zíráte, my zíráme aneb propírka klasiky

zdroj:

Králíček kterého najdete všude tam, kde je krásně měkoučko. Dokonalá harmonie čistoty a vůně. Dokonce po čtyřiceti vypráních vaše prádlo vypadá ještě lépe… Jasný jak facka. Tyhle prášky totiž vyperou všechno. Kromě vaší kapsy taky to nejcennější, co máte. Fakt to chcete riskovat?

Vy zíráte, my zíráme aneb propírka klasiky

Pamatujete na reklamní fláky, které vám bez přestání servírovaly neuvěřitelné výhody pracích prášků? Bodejť by ne. Je až s podivem, že je máme pořád v hlavě. Jedno heslo a pěkně vám to naskočí. Dobře to s námi uměli skoulet. A pořád to umí.   

Forma se sice změnila, ale poslání je stejné. Musíte to dokonale vyčistit, vybělit, vyvonět. Aby miminko vypadalo skvěle. Aby šel tatínek do práce s perfektní košilí. Abychom byli všichni prostě absolutně happy (a když to je nejmíň pět v jednom, budeme ještě šťastnější). 

Proč to tak ale je? Protože je to jednoduché. A protože některé firmy do reklamy sypou tolik peněz, že se jim jenom těžko odolává. Když se mrknete sem, zjistíte, které značky investovaly například v roce 2016 desítky milionů korun do propagace svých zázračných lektvarů. 

Klasický prací prášek? Chcete se zabít?

Přiměřeně. Přiměřeně. Přiměřeně? Fosforečnany parádně vycídí spáry mezi kachličkami v koupelně. Chlór se používá při výrobě elektronických součástek nebo v papírenství. Síran sodný je sice neškodný, ale v pracím prášku je užitečný asi tak jako beranice v Karibiku. Tuhle povedenou partičku bychom mohli doplnit o tenzidy, optické rozjasňovače, konzervanty… 

Ups. Všechny tyhle a další “vymazlené bojovníky za čistotu” najdete v běžných pracích prášcích. Přitom mají prokazatelně negativní vliv nejenom na lidské zdraví, ale taky na životní prostředí. 

OK. Nenaroste vám sice třetí ruka (nejspíš). Ale některé z výše uvedených chemikálií vám můžou podráždit kůži. Jiné zvyšují riziko alergií nebo jsou dokonce karcinogenní. A to už není žádná bžunda. 

Jestli vám to je šumák, váš boj. Pokud se jim chcete vyhnout obloukem, jde to lehce. 

Když je něco EKO, taky to může bezva fungovat

No jo. Ale co když chcete mít prádlo zářivě bílé, měkké a hebké jako nadýchaný obláček? Bez chemky?

Asi takhle. Myslíte, že Ludvík XIV. chodil v 17. století umouněný v zaflákané krajkové košili? Těžko. Šlo to tehdy, za našich babiček a jde to taky dneska. Pěkně přírodně a pohodlně. 

Je jenom na vás, jestli se přikloníte k Temné straně, nebo k té Světlé. My v BiOOO budeme rádi, když se nad tím alespoň trochu zamyslíte. 

Únorový speciál BiOOO bez cenzury probíhá ve spolupráci s organizací Pečuj doma, která podporuje neformální pečující a usiluje o změny v systému. Jak budeme pomáhat? Pečuj doma darujeme 50 % výtěžku z prodeje celé značky Dr. Bronner´s za měsíc únor. A právě nákupem těchto produktů se do pomoci zapojujete i vy!