Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

No Poo: bez šamponu na věčné časy

No Poo: bez šamponu na věčné časy No Poo neboli bez šamponu
Hana Bartušková
4,8 5
32

Přejít na sekci článku:

Shikakai a jiné prášky

Shikakai a jiné prášky zdroj: shutterstock.com

Pro péči o vlasy můžete využít i přírodní prášky. Mezi nejznámější prášek na vlasy patří shikakai, který se používá tradičně v Indii. V Evropě a severní Africe se o vlasy zase často pečuje lávovou zemí nebo dalšími druhy přírodních jílů, jako je rhassoul nebo zelený jíl. Tyto prášky odmašťují a zbavují vlasy nečistot. V dnešní době můžete už i koupit připravené práškové šampony, které obsahují nejen zmíněné prášky, ale i další byliny a rostliny pro výživu vlasů, jako je třeba amla, henna, senna a další.

Pro jaké vlasy to je dobré? Pro jemné. Pro citlivou pokožku hlavy. Jíly jsou vhodné spíše pro mastné a normální, zatímco shikakai spíš pro suché a poškozené vlasy.

Jak na to? Vemte přírodní prášek, smíchejte ho s teplou vodou a aplikujte ho na mokré vlasy. Pořádně vetřete do pokožky hlavy, aby prášek rozpustil a odstranil nečistoty a maz. Můžete opakovat.

K čemu je to dobré? Umývání vlasů jíly a lávovou zemí je velmi vhodné především pro mastné vlasy. Jíl dodává objem, předchází nadbytečné produkci kožního mazu a pomáhá udržovat vlasy čisté. Oproti tomu shikakai poskytuje vlasům i výživu, dodává lesk a objem. BIOOOtip: Vyzkoušet můžete i přírodní práškový kondicionér Amla.

Proč to nedělat? Světlé, blond a především odbarvené vlasy by mohly přírodní jíly a rostlinné prášky ztmavit nebo obarvit. Hlavně chemicky odbarvované vlasy nabírají do sebe pigmenty, a tak po shikakai můžou chytnou zelený nebo hnědý odstín. Rhassoul zase dodává červený odstín a ztmavuje vlasy. Pro světlé vlasy proto raději používejte pouze bílý jíl a teprve poté se můžete pustit do dalších experimentů.