Dny se krátí, vstáváme za tmy, za tmy chodíme z práce. Venku zima, plískanice. Máte pocit, že to na vás všechno padá? Cítíte únavu a nálada klesá stejnou rychlostí, jako klesá rtuť teploměru? Víme, co s tím - zimní deprese nemá šanci!
Vitamín D
Nejen že je důležitý pro naše kosti, zuby a svaly, výrazně ovlivňuje i naši náladu, imunitu a energii. Naše tělo si ho nedokáže samo vytvořit, získává ho ze slunečních paprsků. A tak není divu, že se nám ho nyní nedostává. Co s tím? Nemůžete-li si vzít dovolenou a vyrazit k moři, snažte se o pestrý jídelníček. Bohaté na Vitamín D jsou tučné ryby, játra, vaječný žloutek, ale i žampiony. Případně můžete zvolit i doplňky stravy. Uvidíte, že se vaše nálada brzy zase zlepší.
RAKYTNÍK
Rakytník je zázračná rostlina. Obsahuje ohromnou nálož vitamínu C, výrazně zlepšuje imunitu, ale posiluje i naše fyzické tělo a psychiku. Můžete užívat rakytníkový olej, který obsahuje řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Doporučuje se užívat při stresu a depresích. K tomu všemu příznivě působí i na kůži a vlasy.
BYLINKY A AROMATERAPIE
Příroda je všemocná léčitelka. A myslí i na naši náladu. Osvědčenou bylinkou je například kozlík lékařský. Energii vám dodá ženšen pravý, proti stresu účinně funguje meduňka, po které se vám navíc bude krásně spát.
Bylinky vám ale poslouží i v rámci aromaterapie. Kvalitní přírodní éterické oleje mají velkou sílu. Jestliže je vám těžko na duši, vyzkoušejte například levanduli, růži, rozmarýn nebo neroli. Ale klidně si do aromalampy kápněte olejíček, jehož aroma je vám intuitivně blízké. Ten bude nejúčinnější.
PŘEMOZTE SE
Máte tendenci přijít odpoledne z práce, zalézt si „do nory“ a zaspat zbytek dne? Pak se váš stav bude jen zhoršovat. Zaktivujte se. Jděte na procházku i za cenu horšího počasí. Říká se, že není špatné počasí, ale špatné oblečení. Běžte do přírody, na čerstvý vzduch, zasportujte si. Vyplaví se vám endorfiny a vaše nálada se rázem zlepší.
DROBNÉ RADOSTI
Udělejte si radost. Najděte si na každém dni něco, na co se těšíte. I kdyby to mělo být dobré jídlo, dortík v cukrárně nebo káva s kamarádkou. Hned bude všechno hezčí. A večer si projděte, co jste od rána zažili. Napište si alespoň tři věci, které vás potěšily. Díky tomu si uvědomíte i takové věci, které bereme jako samozřejmost. Pozornost můžete obrátit i ke svým koníčkům, dělejte prostě to, co vás baví. Ať je to tanec, zpěv, malování, keramika nebo třeba lepení letadýlek.
TERAPIE
Nezvládáte to sami? Svěřte se do rukou psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra. Někdy se stačí vypovídat, jindy získáte odstup a nadhled, dobrou radu, nový směr. To je k nezaplacení. Samozřejmě i odpoledne s kamarádkou nebo koníček může do jisté míry fungovat jako terapie, zkušený odborník ale vždy ví, co říci a jak reagovat.