zdroj: Shutterstock
Ženská cykličnost je komplexní proces řízený hormonálními změnami, který má zásadní vliv na fyzické a psychické zdraví ženy. Tento cyklus obvykle trvá přibližně 28 dní, ačkoli jeho délka může být individuálně variabilní, od 21 do 35 dnů. Cyklus se dělí na čtyři základní fáze, přičemž každá z těchto fází je charakterizována různými hladinami hormonů, které ovlivňují nejen fyziologii, ale i psychické prožívání. Pojďme se na tyto fáze společně podívat a obohatit své vědomosti o ženském těle!
Menstruační fáze
Menstruační fáze je první část cyklu, která začíná prvním dnem menstruace a trvá přibližně 3 až 7 dní. Je charakteristická sníženou hladinou hormonů estrogenu a progesteronu, což způsobuje odlučování děložní sliznice, která se vylučuje spolu s menstruační krví. Z fyziologického hlediska dochází k poklesu energie, zvýšené únavě a ve spoustě případech ke známým bolestem způsobeným kontrakcemi dělohy. Z psychického hlediska se ženy mohou cítit emocionálně zranitelné, introspektivní a více soustředěné na vlastní prožitky. V tomto období je tedy vhodné zaměřit se na odpočinek a regeneraci. Pokud se na to žena cítí, fyzickou aktivitu je určitě možné zařadit, ale nic by se nemělo dělat přes bolest. V tomto období cyklu se na sebe snažte být především hodné.
Folikulární fáze
Následující fáze ženského cyklu, folikulární fáze, začíná ihned po skončení menstruace a trvá přibližně do 12. až 14. dne celkového cyklu. Během této fáze dochází ke zvýšení hladiny estrogenu, který stimuluje růst folikulů ve vaječnících. Folikuly jsou drobné váčky ve vaječnících, které obsahují nezralá vajíčka (oocyty). Každý folikul se skládá z vrstvy buněk, které obklopují vajíčko a poskytují mu ochranu a potřebné živiny. Kromě toho buňky folikulu produkují hormony, zejména estrogen, které hrají klíčovou roli v regulaci menstruačního cyklu. Folikulární fáze je spojena se zlepšením nálady, vyšší hladinou energie a zvýšenou kapacitou na kreativitu. Estrogen podporuje regeneraci děložní sliznice a připravuje tělo na případné těhotenství. Ženy se v tomto období často cítí sebevědoměji, jsou soustředěnější a více otevřené novým výzvám. Právě tento čas je optimální pro intenzivní fyzickou aktivitu.
Ovulační fáze
Tato fáze je kromě té menstruační asi druhou nejznámější. Jedná se totiž o ovulační fázi. Ovulační fáze je krátké období trvající přibližně 24 až 48 hodin kolem 14. dne cyklu, kdy je žena nejplodnější a je tak nejvhodnější čas snažit se o případné početí. Uvolněním vajíčka z dominantního folikulu (ovulace) dochází k dosažení vrcholu hladiny estrogenu a ke zvýšení luteinizačního hormonu (LH), což způsobuje prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka. V tomto období jsou ženy často vnímány jako atraktivnější, mají vyšší libido a jsou více společensky aktivní. Z fyziologického hlediska se mohou objevit příznaky jako zvýšená vaginální lubrikace a změna kvality hlenu, který se stává čirým a elastickým, což napomáhá spermiím v pohybu.
Luteální fáze
Poslední fází cyklu je luteální fáze. Ta začíná po ovulaci a trvá přibližně 14 dní, přičemž je ukončena nástupem další menstruace. V této fázi dochází k nárůstu hladiny progesteronu, který produkuje žluté tělísko (corpus luteum) vzniklé z prasklého folikulu. Progesteron podporuje zahuštění děložní sliznice a připravuje tělo na případné uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, hladiny progesteronu klesají, což vede k odlučování sliznice a nástupu menstruace. Během této fáze může docházet ke zhoršení nálady, zvýšené citlivosti prsou a dalším znakům premenstruačního syndromu (PMS), který zahrnuje fyzické i psychické příznaky jako podrážděnost, změny nálad, zadržování vody a bolesti hlavy.
Sledování menstruačního cyklu je tedy klíčové nejen pro plánování těhotenství, ale také pro schopnost identifikovat různé zdravotní problémy.