Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Podzim s hrnkem čaje

Podzim s hrnkem čaje Na podzim si do hrníčku připravte spíše kořeněné čaje, které vás báječně zahřejí.
Jana Konečná
5,0 5
1

Podzim s hrnkem čaje zdroj: unsplash.com

Na podzimu je asi nejlepší to, když přijdete pořádně vymrzlí z venku z prvních podzimních mrazíků nebo deštivých plískanic a buď zalezete do vany plné horké vody, nebo si uvaříte hrnek horkého čaje a zachumláte se do deky s dobrou knížkou. Hrnek dobrého čaje je prostě skvělým společníkem po celý rok. Na jaře může podpořit přirozené očistné procesy, které jsou pro toto období typické, hrnek vlažného čaje zase výborně ochladí v létě a na podzim i v zimě je čaj naprostá nezbytnost, ke které se i několikrát denně uchylují jinak zarytí kafaři.

Dobrý a opravdu kvalitní čaj nejen zahřeje a dobře chutná, ale také povzbudí nebo pomůže od nepříjemného nachlazení. Podzim se také výborně hodí k tomu, aby člověk trochu více s příchutěmi čajů zaexperimentoval. Kdy jindy nás přepadá chuť na zahřívací, podzimem a vánocemi vonící koření? Pokud však jste, co se týče výběru čajů, konzervativní, a zůstáváte věrní zelenému, černému nebo maximálně bílému čaji, i tak si u nás určitě vyberete.

Numi čaje

Značka Numi je co se týče kvality, chuti i výběru čajů opravdovým mistrem. Proto je opravdu těžké vybrat a doporučit jen pár z nich. Bohatý výběr má jak pro vyznavače tradičních chutí, i těch méně obvyklých. Kromě obligátního černého a zeleného čaje tak můžete zkusit například neobvyklou kombinaci kurkumy, limety a citronové verbeny v čaji Golden Tonic, Turmeric. Kurkuma má výtečné zahřívací účinky a má celou řadu příznivých účinků na naše tělo. Ájurvéda ji používá dokonce jako bojovníka proti rakovině.

S kurkumou a kořeněnými tóny navazuje i čaj Three roots, který kromě kurkumy obsahuje i další dva léčivé kořeny – zázvor a lékořici. Tato kořeněná kombinace je navíc ozvláštněna sušenými růžovými poupaty. Kurkuma, zázvor i lékořice mají navíc výborné protizánětlivé účinky a působí jako podpora imunity, což se teď na podzim akorát hodí. Pokud byste přece jen raději něco osvěžujícího než kořeněného, zkuste čaj Dry Desert Lime, jehož jedinou složkou je sušená limeta, která vám naprosto dokonale provoní domov citrusovou vůní.

Pro toho, kdo si pořád ještě nemůže vybrat, jsou určeny čajové krabičky, kde je namíchaných více druhů čajů, nebo dokonce celá kolekce čajů v ozdobné dárkové kazetě z bambusu, která vzhledem k blížícím se vánocům může posloužit i jako krásný dárek pro kdejakého čajomilce.

Značka Numi se před nedávnem také rozrostla o dvě speciální čajové řadyNspire a Care Tea. U značky Nspire se jedná o luxusní porcované čaje, které jsou baleny jednotlivě po jednom sáčku. Kromě kvality ingrediencí si značka Numi vyhrála i s jejich balením – čajové sáčky jsou ručně šité z bavlny. Cena za jeden sáček je sice trochu vyšší, ale na druhou stranu si z téměř každého druhu můžete udělat minimálně ještě jeden nálev. Nspire čaje se tak výborně hodí jako zpříjemnění za těžkým dnem, když se budete chtít trochu víc rozmazlit, nakonec Nspire čaje jsou díky balvněnému sáčku příjemné i na pohled. Pro podzimní počasí je jako stvořený například čokoládový Silk Pu-Erh či karamelový Rooibos Capetown Chai.

V řadě Care Tea najdete spíše klasičtější čaje, jako je čaj zelený, černý či bylinkový a ovocný. Čajová řada Care Tea se však zaměřuje na vysokou kvalitu, za kterou se zaručuje certifikát USDA Organic, či fair-trade původ ingrediencí. Care Tea navíc pro balení čajů využívá krabičky vyráběné z recyklovaného materiálu, čajové sáčky jsou pak 100% recyklovatelné a distancuje se také od používání zbytečných fólií. Teď na podzim zkuste například čaj Hibiscus Red s pikantně nakyslou chutí.

Weleda čaje

Nezapomínejte ani na nejmenší. Pro ty je zelený či černý čaj kvůli obsahu teinu nevhodný. Pro miminka taktéž nejsou vhodné ani kořeněné typy čajů, jež by mohly jejich jemné chuťové buňky podráždit. Přesto si ale i oni zaslouží do hrníčku nebo do kojenecké lahvičky něco dobrého na zahřátí. Přímo pro miminka má Weleda namíchanou směs čaje s fenyklem, kmínem, anýzem a heřmánkem. Vybraná bylinná směs maličkému zároveň uleví od případného bolavého bříška.

Pokud jedete čistě jen v kojení a nic dalšího miminku nepodáváte, i tak mu můžete účinné látky z bylinné čajové směsi dopřát. Pokud čaj vypijete vy, nejmenší si je pak o chvíli později vypije v mateřském mléku. Weleda čaj pro kojící matky obsahuje kromě anýzu a fenyklu také sporýš lékařský a pískavici neboli řecké seno, jež kromě úlevy od nafouklého břicha zároveň podporují i tvorbu mateřského mléka.