Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kolik druhů čaje znáte?

Kolik druhů čaje znáte? Čaj je vznešený nápoj, který je stejně chutný jako zdravý. Víte, co pijete a který druh je pro vás nejvhodnější?
Iva Lhotská
5,0 5
3

Kolik druhů čaje znáte zdroj: biooo.cz

Čaj je nápoj, který se pije na celém světě již po tisíce let. Kolébkou je s největší pravděpodobností Čína, ovšem prapůvodní počátky pěstování, přípravy i pití čaje jsou zahaleny poměrně hustou mlhou.

Čaj se tedy popíjí asi tak 2 tisíce let a hned po vodě se jedná o nejčastěji konzumovaný nápoj. Z Číny se technika pěstování a výroby čaje přenesla do Japonska, Koreje, Vietnamu, na Tchaj-wan, ale také do Indie, Nepálu, Pákistánu, na Srí Lanku, do Turecka, Malajsie, Tanzanie, Keni a do další spousty zemí. Evropa čaj přivítala až někdy v 17. století, kdy ho sem jako velmi cenný obchodní artikl dovezli Holanďané. V dnešní době už si ho oblíbili lidé na celém světě. Čaj je téměř divotvorný nápoj, který byl vždycky nápojem umělců, učenců či jinak kreativních lidí. Podporuje totiž lepší myšlení, fantazii a kreativitu, uklidňuje nebo povzbuzuje mysl, pomáhá čistit tělo a je skvělým pomocníkem při chvílích odpočinku.

Jak poznáte skutečně kvalitní čaj a jaké existují jeho druhy se můžete dočíst v tomto článku. Za pravý čaj se považuje jen nápoj z rostliny Camellia Sinensis (čajovník čínský) či Camellia Assamica (čajovník assámský). Jedná se původně o stromy, jež byly však za účelem jednoduššího přístupu při sklizni upraveny do podoby keřů. V současnosti je mnoho různých vyšlechtěných kultivarů, ale přesto najdete na světě oblasti, kde se čaj připravuje i vyrábí z divoce rostoucích rostlin. Mezi čaje se nepočítají nápoje z jiných rostlin, což jsou tzv. "nečaje". Patří k nim např. Yerba mate, Rooibos nebo Lapacho.

Jaké existují druhy čaje?

Každá země, jež se zabývá pěstováním, sklizní a výrobou čaje má svůj specifický systém, včetně svého originálního názvosloví. Jako bonus navrch každá něco přidala. Někde se pije čaj bez jakýchkoli přísad, dokonce se dělají čajové obřady, na jiných místech lidé s chutí popíjejí čaje silně oslazené, s různými přísadami, jako je např. mléko, máslo apod., čaje kombinované s různými bylinami či kořením.

1. Neoxidovaným čajem (nefermentovaným) je čaj zelený. Jeho lístky se hned po utržení zahřívají, aby nezačaly tmavnout. V Číně čaj zahřívají na ohni na pánvích a v Japonsku ho napařují. Japonský způsob je poněkud šetrnější. Zelené čaje se dají zalévat vícekrát. Producenty tzv. vícenálevových čajů jsou nejčastěji Čína a Japonsko, Korea, Vietnam či Tchaj-wan. K zeleným čajům patří např. i vzácná, tradiční japonská Matcha, která je v prášku.

2. Čaj plně oxidovaný je čaj černý, který pochází z čínských a assámských čajovníků a suší se mimo sluneční paprsky. O jeho pěstování se zasloužili hlavně Angličané, kteří zřídili první plantáže v Indii a v oblasti Srí Lanky. Právě odtud pochází pravý anglický čaj, který je vlastně směsí z těchto zemí. Černé čaje se pěstují rovněž v arabských či některých afrických zemích nebo v Gruzii. Z černého čaje můžete připravit 1 - 2 nálevy.

3. Oxidovaný čaj, sušený na přímých slunečních paprscích, je čaj bílý. Člověk do procesu jeho výroby zasahuje minimálně. Některé zdroje uvádějí, že je bílý čaj našemu zdraví zdaleka nejprospěšnější. Tento čaj se pěstuje především v Číně, Nepálu a také jako rarita v Indii. Bílý čaj nižší kvality se dá zalít 1 - 2x, ale ten opravdu kvalitní je vícenálevový.

4. Vzácnou formou zeleného čaje je čaj žlutý, který se produkuje ve značně omezeném množství, protože je celý proces výroby velmi zdlouhavý a nákladný. Žlutý čaj byl v dřívějších dobách určen pouze čínským císařům. Tento druh čaje se balí do papíru nebo plátna, což zabezpečí, že je čaj zbaven trpkosti a zachovají se jeho sladké tóny. Žlutý čaj pochází pouze z Číny a jedná se o čaj vícenálevový.

5. Částečně oxidovaným čajem je modrozelený čaj typu oolong, který se dělí na oolongy tmavé a světlé. Oolongy se odlišují tvarem listů, vůní a svým vzhledem. Jedná se o nejrozmanitější skupinu čajů, které mají nejsilnější vůni a chuť, od květinových tónů až k těm praženým či pečeným. Oolongy se pyšní zejm. Čína nebo Tchaj-wan. Opět se jedná o čaje vícenálevové.

6. K tmavým čajům patří čaje typu Pu-erh pocházející z čínské provincie Yunnan. Ovšem řadí se k nim též tmavé čaje z dalších oblastí. Čaj tmavý bývá dělen do 2 kategorií, zelené - sheng a tmavé, černé - shu. Pokud jde o zelený typ, jsou to většinou čaje lisované, jež dále zrají a s přibývajícími roky a při dobrém skladování se stávají stále kvalitnějšími. Také tomu odpovídá jejich cena. Zkusili jste už někdy pít třeba třiceti nebo padesátiletý čaj? Vřele doporučuji. Tyto čaje procházejí mnohonásobnou "umělou" fermentací a obsahují ušlechtilé plísně. V TČM se využívají k léčebným účelům na všelijaké druhy nemocí. Jsou to rovněž čaje vícenálevové. Pochází hlavně z Číny.

7. Zvláštní skupinou čajů jsou čaje aromatizované, k nimž se ve fázi sušení přidávají květy nejrůznějších bylin, které se poté opět vyndají. K nejběžnějším patří asi čaj jasmínový. Ale můžete narazit též na čaj s květy chrysantémy, osmantem nebo liči. Množství nálevů je různé, a to podle kvality základního čaje.

8. Dalším plně oxidovaným čajem je čaj červený, který se suší v temnu, bez působení přímých slunečních paprsků. Na rozdíl od klasických černých čajů se jedná o čaj vícenálevový. Jsou to čaje hlavně z Číny, Tchaj-wanu nebo Koreje.

Čaje se též dělí podle země původu, kvality, velikosti a zpracování listu, dále podle doby sklizně, výroby a podle suroviny. Rostlinné čaje, tzv. nečaje, vyrobené z různých bylin, kořínků či větviček jsou vhodnou alternativou k tradičním čajům. Některé neobsahují žádný tein, a proto se hodí ke každodenní konzumaci. Jsou v nich však přítomny vitaminy, minerály a stopové prvky.

Rostlinné čaje neboli nečaje

Maté (cesmína paraguajská) je silně povzbuzující, protože obsahuje vysoké množství kofeinu. Popíjí se z kalabasy (vydlabané tykve s úzkým hrdlem) úzkým brčkem, bombilou. Nejen, že vám dodá spousty energie, ale působí též dobře na trávení, eliminuje nervozitu, vysoký tlak, cholesterol apod.

Rooibos je jihoafrická rostlinná obdoba čaje, která se připravuje z keře čajovec kapský. Dá se sehnat rooibos oxidovaný, který má typicky červenohnědou barvu, ale seženete též zelenou variantu. Lze zakoupit rooibos sypaný nebo porcovaný. Tento čaj - nečaj obsahuje vysoké množství vitaminu C, železo, vápník, měď, draslík, hořčík a další minerály. Je bohatý na antioxidanty. Neobsahuje kofein a je nízkokalorický, mohou ho pít i malé děti a těhotné ženy.

Honeybush je rostlinný čaj velmi podobný rooibosu. Tento keř se též pěstuje v Jižní Africe. Má nasládlou chuť a medovou vůni. Honeybush je také bohatý na vitamin C, dále obsahuje vápník, železo nebo fluor.

Lapacho je rostlinný či bylinný čaj získávaný z kůry stejnojmenného stromu lapacho, jenž roste v Jižní Americe. Tento bylinný čaj je vhodný jako prevence před různými onemocněními vč. onkologických. Podporuje detoxikaci, posiluje imunitní systém, játra a ledviny.