Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rybíz – tradiční česká superpotravina

Rybíz – tradiční česká superpotravina Sezóna rybízu je skoro tu, pojďte si proto přečíst o jeho účincích.
Jana Konečná
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Užijte si léčivých účinků rybízu od semínka až po kořen

Užijte si léčivých účinků rybízu od semínka až po kořen zdroj: pixabay.com

Příznivé účinky na zdraví mají nejen rybízové bobule, ale i listy, které obsahují třísloviny, blahodárné silice a vitaminy. Odvar nebo výluh z listů pomáhá od nepříjemných příznaků revmatismu, působí močopudně a harmonizuje zažívání. Čaj z rybízových listů působí velmi šetrně, a je proto vhodný i pro dlouhodobé užívání. Pro své močopudné účinky se často přidává i do odvodňovacích či detoxikačních bylinných směsí.

Čerstvé bobule rybízu nebo šťáva z nich jsou skvělým prostředkem pro zmírnění horeček a pomáhají tlumit dráždivý kašel, který má často ve zvyku propuknout uprostřed noci a nenechá nemocného pořádně odpočinout. Díky vysokému obsahu mikroživin jsou rybízové bobule velice vhodné v obdobích nadměrného stresu i zvýšené fyzické zátěže. Působí jako skvělá podpora během rekonvalescence po těžkých onemocněních či po operacích. Šťáva z rybízu se doporučuje i na posilnění starým lidem.

V plodech rybízu se nacházejí drobná semínka, ze kterých se pak lisuje rybízový olej. Ten je vysoce bohatý na nenasycené mastné kyseliny, zejména na omega-3 a omega-6. Rybízový olej působí velice blahodárně především na ženský organismus – pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy, zmírňuje bolesti při menstruaci a další nepříjemné příznaky doprovázející PMS. Zároveň podporuje imunitní systém a dokáže pořádně nakopnout stagnující energii.

Pro léčivé účely se používá i odvar z kořene, ale není to tak moc časté, protože to zároveň znamená vykopat a zničit celý keř. Což by byla velká škoda. Ale pokud se náhodou plánujete zbavit rybízového keře v zahradě, kořen rozhodně nevyhazujte, nasušte si jej a můžete používat pro přípravu odvaru podle potřeby. Odvar z kořene má podobné účinky těm, jaké mají rybízové plody a listy, ale navíc má výrazný posilující účinek v oblasti jater – urychluje regeneraci tohoto detoxikačního orgánu a posiluje jeho činnost.