Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tradiční čínská medicína - celostní přístup ke zdraví

zdroj:

Změňte svůj pohled na zdraví a možná zmizí i patologické projevy ve vašem těle. Čínská medicína vnímá člověka jako propojený celek, nastoluje harmonii v organismu a na pomoc si bere produkty přírody. I vy můžete vyzkoušet stravování dle čínské medicíny a sílu bylinek.

Čínská medicína má své kořeny tisíce let před naším letopočtem, cestu do Čech si ale hledala poměrně dlouho. Objevují se sice zmínky, že akupunktura byla u nás používána k léčbě již ve 20. letech minulého stolení, ke skutečnému rozmachu tradiční čínské medicíny však došlo až v posledním desetiletí.

Jak funguje čínská medicína

Základem čínské medicíny je celostní přístup. Mezi její metody pak patří akupresura, akupunktura, masáže, změna stravy a životního stylu a také podávání bylinek. Součástí léčby může být i aromaterapie.

Čínská medicína stojí na 2 základních principech, jimiž jsou: jin a jang a teorie 5 prvků.

Jin a jang

Tyto 2 protichůdné elementy představují tmu (jang) a světlo (jin). Jsou to 2 spojené části 1 celku, které se vzájemně přitahují a doplňují. Vše, co je v těle nějakým způsobem aktivní, náleží principu jang. Jin pak charakterizuje pokles aktivity, klid. Pokud je rovnováha obou elementů v těle narušená, vznikají nemoci.

Teorie 5 prvků

Tradiční čínská medicína připodobňuje vlastnosti jednotlivých orgánů 5 základním prvkům:

Mezi nimi existují vzájemné cyklické vztahy a pokud někde dlouhodobě dochází k nadbytku nebo nedostatku, mohou v organismu vznikat patologické jevy.

Jak probíhá diagnostika podle čínské medicíny

Když dorazíte k praktikovi čínské medicíny, pravděpodobně vás bude bedlivě pozorovat a vyptávat se. Bude sledovat váš celkový stav, neklid, bude si všímat barvy pokožky, stavu nehtů a vlasů – to všechno totiž poukazuje na stav vnitřních orgánů. Důležitý je také vzhled jazyka, protože právě tudy procházejí dráhy čchi všech orgánů v těle.

Jakou stravu zvolit v souladu s čínskou medicínou

Líbí se vám principy čínské medicíny a chcete něco udělat pro své zdraví již teď? Zkuste nejprve změnit stravu.

Veškeré potraviny lze rozdělit na chladné, které v sobě nesou energii jin, a zahřívací, které ztělesňují element jang. Pokud je vám často zima, potřebujete v jídelníčku více zahřívacích potravin - a naopak. Základ jídelníčku by pak měly tvořit neutrální suroviny.

  • chladné potraviny – čerstvé ovoce a zelenina, syrová strava, minerální voda, zmrzlina, jogurty
  • zahřívací potraviny – tepelně upravené jídlo, ostré koření, chilli papričky, pohanka, maso
  • neutrální potraviny – obiloviny, pečivo, luštěniny, ořechy, vejce, hovězí maso, máslo

Při skládání jídelníčku by se měly objevit všechny základní chutě, kterými jsou sladká, pálivá, hořká, kyselá a slaná. Tím v těle zajistíte rovnováhu 5 prvků. Potraviny by měly být pokud možno lehké a čerstvé – skvělé jsou ovoce, zelenina a obiloviny. Maso, tučné potraviny a alkohol byste si měli dopřávat méně často. Myslete také na to, že každý člověk potřebuje něco trochu jiného, a skladbu jídelníčku proto volte také podle pocitu.

Vyzkoušejte takřka zázračné čínské houby

Nebojte se do jídelníčku zařadit ani čínské houby. Je jich spousta. Znáte je všechny?

  • Cordyceps (housenice čínská) – regenerace svalů a zlepšení výkonu
  • Reishi (lesklokorka lesklá) – podpora zdraví a delší život
  • Hericium (korálovec ježatý) – vysoký obsah bílkovin, draslíku a fosforu
  • Shiitake (houževnatec jedlý) – vynikající chuť, podpora zdraví
  • Pleurotus Ostreatus (hlíva ústřičná) – vysoký obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků
  • Chaga (rezavec šikmý) – vysoký obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků
  • Maitake (trsnatec lupenitý) – vysoký obsah minerálů, vitamínů, vlákniny a antioxidantů

Čínské náplasti na bolest uleví díky obsahu léčivých bylin

Bylinné náplasti přinášejí úlevu zatuhlým a namoženým svalům i kloubům. Podle druhu bylinné směsi mohou navíc podpořit imunitu, zmírňovat bolest, zlepšovat prokrvení nebo dokonce kvalitu spánku. Pokud nějaké potíže řešíte, čínské náplasti mohou být skvělým pomocníkem, který přírodní cestou přispěje k úlevě.

Principy čínské medicíny se po tisíciletí nemění

Velkým přínosem čínské medicíny je vnímání člověka jako propojeného celku a zaměření na čistě přírodní produkty. Po tisíciletí se tyto principy ukazují jako funkční a prospěšné. Proč by tedy nemohly pomoci i vám. Vyzkoušet můžete bylinné náplasti a masti, čaje, houby a mnoho dalšího. V BIOOO pro vás vybíráme ty nejlepší přípravky a doplňky stravy.