Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Víte, které bylinky jsou hotový zázrak pro Vaši imunitu?

zdroj: Shutterstock

Zima udeřila a s ní přichází i noční můry všech lidí a především maminek - nachlazení a chřipkové epidemie. Vzhledem k tomu, že se všichni chceme nepříjemným onemocněním vyhnout, přinášíme Vám více edukační článek, ve kterém se dozvíte, že nejen vitamíny živ je člověk, ale že i takové bylinky mohou být více než přínosné pro podporu imunity!

Pár slov na úvod

Když je teď v období chřipek a nachlazení řeč o podpoře imunity, každý si většinou vzpomene na to, že by měl nakoupit kila pomerančů, mandarinek a jiného ovoce, aby doplnil vitamíny. To rozhodně není špatná úvaha, nicméně ovoce a nálož vitamínů často zastiňují další pomocníky, kteří nám s posílením imunity mohou pomoci. Jak by nám totiž řekly i naše babičky, bylinky se dají použít na kde co a ne pro nic za nic. Bylinky, ač na to někdy nevypadají, v sobě ukrývají spoustu účinných látek, které skvěle působí na lidský organismus, podporují imunitu a v případě nemoci pomáhají tělu se rychleji zotavit. Dnes se tedy podíváme na to, po jakých bylinkách sáhnout a jakým způsobem je využít, když chcete zimu přečkat bez nemoci!

Kde bychom možná zázračné účinky nehledali

Česnek
Sice se často používá v kuchyni a mnoho lidí by možná ani nenapadlo brát ho jinak než jako dochucovadlo, ale i česnek lze konzumovat buď v syrovém stavu nebo ve formě doplňků stravy za účelem zdravotních benefitů. Česnek totiž obsahuje alicin, látku s antivirovými, antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi. Dobře si tedy poradí s různými bakteriemi i viry. Dokonce podle názorů některých lékařů lze česnek brát jako určitou alternativu k antibiotikům. Pro maximální účinek se doporučuje česnek konzumovat syrový. Dalšími alternativami pak mohou být čaj z česneku dochucený medem či citrónovou šťávou, sirup nebo tinktura. Samozřejmě to není asi chuťovka pro každého, ale účinky jsou vskutku blahodárné.

Šípky 
Tyto nenápadné červené plody jsou dalším zástupcem přírodních pokladů, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Sice to není přímo bylina ve smyslu, v jakém si byliny představujeme, ale je to rozhodně něco, čím se můžeme zásobit na podzim a těžit z toho po zbytek chladných dní. Plody růže, známé jako šípky, jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který hraje klíčovou roli v posílení imunitního systému. Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Šípek se často připravuje ve formě čaje. Pokud ale chcete zachovat co nejvíce vitamínů, dejte si pozor, jak čaj připravujete. Klíčem totiž je, nechat před přípravou čaje šípky (sušené a rozdrcené šípky) přes noc macerovat ve studené vodě. Doporučený poměr šípků k vodě je zhruba 2 lžíce šípkové drti na 1 litr vody. Po macerování budeme budoucí čaj zahřívat do teploty kolem 70 stupňů. Důležité hlavně je, aby směs neprošla varem, protože by tak přišla o většinu vitamínů. Pokud Vám ovšem nevyhovuje čaj, můžete sáhnout třeba po sirupu nebo doplňku stravy obsahujícím šípkový extrakt.

Pro někoho známé pro někoho neznámé

Echinacea 
Echinacea neboli třapatka je známá léčivá bylinka, která podporuje imunitní systém i zdraví horních dýchacích cest. Obsahuje aktivní látky nazývané alkamidy, které mají schopnost podporovat tvorbu bílých krvinek. Bílé krvinky jsou klíčové pro imunitní systém, protože bojují proti infekcím a choroboplodným mikrobům. Echinacea se tradičně používá ve formě čaje, kde jsou využity různé části rostliny, včetně květů, listů a kořene. Tato bylina je rovněž dostupná ve formě kapslí, tablet nebo kvalitní tinktury, kterou najdete i v našem sortimentu. 

Ženšen
V tomto případě jde o adaptogenní bylinu, což znamená, že pomáhá tělu lépe reagovat na stresové podněty. I když patří do čeledi aralkovitých, stejně jako například břečťan, je pro nás opravdu prospěšný. Obsahuje totiž ginsenosidy, což jsou jedny z nejdůležitějších aktivních látek vyskytujících se v ženšenu. Zmínka je o nich proto, že mají pozitivní vliv na imunitní systém, což je pro nás klíčové. Ženšen může být konzumován v podobě čaje nebo kořene samotného ženšenu, který může být přidán do vařených pokrmů. Pokud však neholdujete ani jedné variantě, můžete sáhnout po nějakém kvalitním doplňku stravy s ženšenem na našem e- shopu.

Astragalus membranaceus 
V české verzi kozinec blanitý je víceletá bylina obsahující polysacharidy, které mohou posilovat imunitní systém. V tradiční čínské medicíně je známá pro své adaptogenní vlastnosti. Adaptogeny jsou, zjednodušeně řečeno, látky, které podporují správnou funkci imunitního systému a zvyšují odolnost organismu. Syrový kořen posiluje plíce a slezinu, zastavuje pocení a odstraňuje toxiny z těla. Astragalus je dostupný i ve formě čaje, extraktu nebo kapslí. Může být užíván preventivně pro podporu celkového zdraví nebo i v době nemoci.