Fáze Měsíce a jejich vliv na naše zdraví | Magazin.BiOOO.cz
Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fáze Měsíce a jejich vliv na naše zdraví

Přejít na sekci článku:

Co na měsíční fáze říká TČM?

Co na měsíční fáze říká TČM? zdroj: shutterstock.com

I staří Číňané říkávali, že krev, čchi (životní energie), svaly a síla meridiánů neboli energetických drah úzce souvisí s jednotlivými fázemi měsíce. A platí to dodnes. Navíc fáze Měsíce jsou prostě spojeny s našimi emocemi. Praktici tradiční čínské medicíny (TČM) právě léčí emoce spojené s jednotlivými orgány. Kupříkladu orgánům jater (a žlučníku) přísluší jako emoce vztek, hněv, podrážděnost, k srdci (a tenkému střevu) se řadí radost, smích a pláč. Slinivka a slezina (párovým orgánem je žaludek) mají na starosti přílišné přemítání, skepsi a lítost, plíce (párový orgán je tlusté střevo) pak smutek, úzkost a zádumčivost. Ledviny (párový orgán močový měchýř) jsou spojeny se strachem, obavami a nejistotou.

V období podzimu (doba prvku Kov) a zimy (doba prvku Voda) dosahuje počet a intenzita depresí asi nejvyššího počtu za celý rok. Je to i v důsledku nedostatku slunečního záření, a tím menším množstvím hormonu serotoninu apod.

Z pohledu TČM je deprese spojená s disharmonií v orgánech srdce, sleziny - slinivky a jater. Depresi tak doprovází nedostatek nebo stagnace čchi, hromadění hlenu či nedostatečnost krve. Nebo též nedostatek jinu (temnoty, ženskosti a pasivní síly) a jangu (světla, mužskosti a aktivní síly), což jsou dvě navzájem se doplňující polarity, jež nemohou fungovat jedna bez druhé. Všechny síly v přírodě mají oba dva tyto stavy a ty jsou v neustálém pohybu. Na základě uvedených informací tedy doporučuji práce tak akorát, dostatek odpočinku, odpovídající dostatek pohybu a správnou stravu, abychom si udrželi sílu a stále dobrou náladu.