Přejít na sekci článku:
Aromaterapie a migréna
zdroj: shutterstock.com
Při bolestech hlavy může být velkým pomocníkem i aromaterapie, ale platí to, co výše - je potřeba myslet na prevenci, protože v případě akutní bolesti nám olej nemusí pomoci nebo ho nemusíme být schopni vstřebat tolik a takovým způsobem, aby to skutečně pomohlo (například důkladnou masáží). Jak na to? Vybereme si vůni, která s námi souzní a která je zároveň schopna nám řešit i další fyzické či psychické problémy. Subjektivní příjemnost ale musí být vždy hlavním měřítkem, pokud nám olej nevoní, pak nám ani nemůže příliš pomoci. Ale v případě, že jste přesvědčeni, že daný olej je pro vás to pravé, ale vaše tělo z vůně nijak extra nadšené není, zkuste ředit nebo míchat, případně si pořídit profesionálně namíchanou směs, která vámi vybraný olej obsahuje. Je dobré - a velmi příjemné - podle toho vybrat i kosmetickou péči nebo parfém, abyste byli v kontaktu s vůní téměř neustále. A do prostoru pak aromalampu nebo difuzér. Nicméně vše jen do té míry, aby to bylo stále příjemné.
Vzhledem k tomu, že bolesti hlavy jsou častějším problémem u žen a také často souvisejí s projevy hormonální nerovnováhy, je vždy dobré začít uvažovat o růži. Pokud nám růže voní, máme poměrně dost na výběr i v případě, že nechceme investovat do čistého růžového oleje. Růžová řada od Martiny Gebhardt obsahuje nejen čistý olej z růže damascénské, ale také spagyrické esence z růže a růžovou vodu. Péči pak můžeme doplnit i parfémy. Aromaterapeutický olejový parfém Somia od Vedic Aroma můžeme mít jednak stále po ruce díky jeho šikovnému balení, jednak je vhodný i k přímé inhalaci. Parfémová voda Fitne je zase kombinována s Bachovými esencemi, takže kromě nádherné vůně růže dostaneme i bonus v podobě květové terapie. Nicméně zejména mezi mladšími ženami je mnoho takových, na které je růže příliš. V takovém případě je vhodné zkusit geránium, které má podobné účinky, ale vůně je výrazně lehčí.
Dalšími pomocníky nám mohou být jakékoliv esenciální oleje, které zklidňují nervový systém, tonizují a uvolňují emocionální přetlak. Velmi oblíbená je například levandule, která vykazuje dobré výsledky i přímo při záchvatu migrény, ale spíše v případě, kdy ji klasicky inhalujeme, než třeba jen v aromalampě. Je ale potřeba myslet na její schopnost snižovat krevní tlak, takže není vhodná pro ty, kteří se s tímto problémem potýkají. Těm může pro změnu pomoci rozmarýn, který má účinky velmi podobné, ale tlak naopak zvyšuje a povzbuzuje srdeční činnost. V případě, že potřebujeme skutečně vyčistit hlavu, můžeme zkusit hluboké meditativní vůně jako je kadidlo, santal, nard nebo myrha. Vždy ale musíme myslet hlavně na to, že pokud chceme, aby nám daná vůně skutečně pomohla, potřebujeme čistě přírodní esenciální olej v terapeutické kvalitě. Je totiž mnoho olejů, které sice mohou být přírodní, ale nejsou určené přímo k aromaterapii a nedosáhneme jimi tedy kýženého výsledku.