zdroj: Shutterstock
Hyperpigmentace. Žilky. Strie. Akné... Těhotenství nepřináší jen samé radosti. Velké řadě kosmetických potíží však předejdete řádnou prevencí v podobě zdravého životního stylu a používáním kvalitní bio kosmetiky.
Těhotenství údajně patří mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jenže má také své stinné stránky, mezi které mnohdy patří horší kvalita pokožky a další kosmetické problémy. Se správnou a citlivou péčí ovšem s těmito trablemi hravě zatočíte.
Hyperpigmentace kůže trápí velkou část těhotných žen
Každá sedmá žena se v těhotenství setká s hyperpigmentací, odborně melasmou či chloasmou. Tato těhotenská obličejová maska se objevuje zejména na zejména na tvářích, hřbetu nosu, čele a horním rtu. Může se jednat o drobné skvrnky i rozsáhlejší mapy. Za pigmentací stojí obvykle změny hladiny hormonů v těhotenství. Dobrou zprávou ale je, že do několika měsíců po porodu se pleť zpravidla vrátí do normálu.
Jenže jak spokojeně přežít období těhotenství? Nejjednodušším řešením je kvalitní dekorativní kosmetika, která pigment hravě zakryje. Znamená to sice každodenní líčení, nicméně pro pleť těhotné ženy je make-up mnohem šetrnější volbou než chemický peeling. Menší pigmentové skvrnky vás pak nemusí trápit vůbec – vsaďte se, že okolí si jich nejspíše ani nevšimlo.
Preventivně se pak během těhotenství raději vyhýbejte ostrému slunečnímu záření, nebo používejte bio krémy s ochranným faktorem.
Jak předejít vzniku rozšířených žilek v těhotenství
Dalším ze zázraků těhotenství jsou metličky – drobné křečové žilky připomínající modrou nebo červenou pavučinu. Nejčastěji je naleznete na nohou, obličeji a dalších částech těla s citlivou pokožkou. Spíše než o zdravotní problém se však zpravidla jedná o otázku kosmetickou.
Pokud se chcete problémů s rozšířenými žilkami vyvarovat, myslete na následující prevenci:
- Strava
Rizikovým faktorem vzniku žilek jsou především kila navíc. Těhotenství by nemělo být obdobím, kdy se nastávající maminka neřízeně cpe a neřeší následky nezdravého přejídání. Naopak vyvážená čerstvá strava plná živin, vitamínů a minerálů je tím nejlepším, co si v těhotenství můžete dopřát. Jezte také dostatek ovoce a zeleniny, dodá vám totiž vlákninu, která pomáhá metličkám předcházet.
- Pohyb
Fyzická aktivita rozproudí krev, a tím pomáhá předcházet vzniku rozšířených žilek. Míru aktivity přizpůsobte svému stavu a kondici, případně ji konzultujte s lékařem – dostačující mohou být klidně i pohodové procházky.
- Relax
Posledním dílkem skládačky je odpočinek a pohoda. Ideálně a doslova s nohama nahoře. Vybírejte si také pohodlné oblečení, které vás nikde netlačí.
Každodenní hydratace pokožky je prevencí vůči striím
Jelikož kůže se během těhotenství rychle rozpíná, dochází často ke vzniku drobných jizviček – strií. Nejčastěji se objevují v průběhu druhého trimestru. Prevencí strií je zdravý životní styl a dostatečná hydratace pokožky. Důležité je myslet především na pitný režim a pokožku každý den promazávat speciálními oleji či krémy určenými na strie. Jako bonus si ve sprše můžete dopřát prokrvující masáž – stačí střídat několik vteřin proud studené a teplé vody.
Co dělat, když se na scénu vrací akné
Pokud si myslíte, že jste se akné zbavila v pubertě, těhotenství vás možná vyvede z omylu. Soustřeďte se proto na pečlivé čištění pleti a používejte výhradně kvalitní přípravky. Nezbytné je čistit pokožku každé ráno a večer a v každém případě chodit spát odlíčená. Péče o pokožku by měla kromě čištění zahrnovat také hydrataci, regeneraci a zklidnění.
Vsaďte na kosmetiku šetrnou k přírodě i miminku
Mnoho nastávajících maminek začne v období těhotenství dávat přednost přírodní bio kosmetice. Dodává jim totiž jistotu, že přípravky neobsahují žádné složky, které by mohly miminku – ale také mamince – uškodit. A navíc prospívá organická kosmetika také planetě.