zdroj: shutterstock
Od nástupu do školy nás učí přemýšlet, zvažovat, analyzovat. A najednou dospějete a doslechnete se, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je přesný opak. Že máte onen takzvaně narativní mozek vypnout (jako by to snad po těch letech šlo?) a být ve stavu mindfulnes. Jenže co to vlastně je a proč o tom všichni mluví? Mindfulness se věnuje řada vědeckých publikací, lidé navštěvují kurzy, diskutují o jednotlivých technikách – a přitom stačí pro začátek jediné: Věnovat půl minuty denně tomu, jak dýcháte.
Za vědeckým pojmem mindfulness stojí prosté prožívání okamžiku
Představte si, že se procházíte v lese. Vnímáte vůni jehličí, slyšíte, jak praskají větvičky a díváte se kolem sebe mírně rozostřeným pohledem... Právě jste ve stavu mindfulness. Lidský mozek totiž umí fungovat ve 2 režimech: mysl versus smysly. Jeden obvod analyzuje, druhý prožívá okamžik. Midfulness využívá smysly. Je to dovednost vnímat, co se právě děje, ale nehodnotit. Je to umění bdělého vědomí, kdy vám i v emočně vypjatých situacích zůstává pevná půda pod nohama. Kromě toho, že ve stavu mindfulness nezareagujete tak, abyste svého jednání později litovali, může mít i další benefity do života:
- vyšší odolnost vůči stresu
- zmírnění úzkostí a depresí
- snadnější usínání a kvalitnější spánek
- zlepšení schopnosti koncentrace
- posílení imunity
Jenže... Když vyrazíte do lesa, místo přítomnosti vám v hlavě vyskakuje v lepším případě nákupní seznam, v horším jakékoliv těžkosti zrovna řešíte. Mysl se nechce vzdát. Naštěstí je tu řešení. Dech. Jakmile totiž vědomě dýcháte, hlava se vyprázdní a přepne do stavu mindfulness.
Pomoci si můžete následující technikou:
1. Položte jednu dlaň na podbřišek a druhou nad ní na břicho.
2. Nadechněte se na 2 doby – první část nádechu veďte do podbřišku, druhou do břicha. Cítíte, jak se dlaně postupně nadzvedávají? Vydechněte.
3. Pokračujte nádechem na 3 doby. Třetím bodem, kam povedete nádech, budou žebra, která nádechem roztáhnete do boku. Vydechněte.
4. Následuje nádech na 4 doby. Ke stávajícímu podbřišku, břichu a žebrům přidejte hrudník,
který plně roztáhnete. Vydechněte.
5. Nyní si vizualizujte další 3 body. Jeden bude uprostřed krku, druhý uprostřed hlavy, třetí na
vršku hlavy.
6. Nadechněte se na 7 dob. 1 – podbřišek, 2 – břicho, 3 – žebra, 4 – hrudník, 5 – krk, 6 – střed
hlavy, 7 – vršek hlavy. Postupně, bod po bodu, vydechněte.
Co se teď vlastně stalo?
Od břicha až po hrudník jste se skutečně nadechovali. Jenže nadechovat se do krku a hlavy fyzicky možné není, poslední 3 body jste si nádech pouze vizualizovali. Tělo ve skutečnosti dech zadrželo a vy jste se dostali do stavu absolutního přítomnosti, bez jakékoliv myšlenky v hlavě – vlastně jste tyto 3 vteřiny meditovali. Jakmile se naučíte nádech na 7 dob, můžete ho využít kdykoliv se chcete oprostit od myšlenek a emocí. Když se takto nadechnete v lese, rázem začnete vnímat pomocí smyslů. Když techniku použijete při dopravní nehodě, umožní vám to řešit situaci rychle, efektivně a bez zahlcení emocemi. Při nácviku nespěchejte. Nemusíte hned projet všech 7 bodů nádechu. Může se také stát, že se vám bude točit hlava nebo začnete zívat – tělo je totiž rázem okysličené více, než je zvyklé.
Zabývat se dechem má smysl
Když dýcháte správně, posilujete břišní stěnu, čímž můžete zlepšit také celkové držení těla. Roztahováním a smršťováním břicha a hrudníku dále masírujete orgány. Celé tělo je navíc prokrvené a stimulujete lymfatický systém. Jako bonus zjistíte, že máte více energie. Správné dýchání má zkrátka smysl – a je pouze o cviku a brzy se při něm nebudete muset tolik soustředit.