Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Dostaňte se pomocí dechu do stavu mindfulness

zdroj: shutterstock

Od nástupu do školy nás učí přemýšlet, zvažovat, analyzovat. A najednou dospějete a doslechnete se, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je přesný opak. Že máte onen takzvaně narativní mozek vypnout (jako by to snad po těch letech šlo?) a být ve stavu mindfulnes. Jenže co to vlastně je a proč o tom všichni mluví? Mindfulness se věnuje řada vědeckých publikací, lidé navštěvují kurzy, diskutují o jednotlivých technikách – a přitom stačí pro začátek jediné: Věnovat půl minuty denně tomu, jak dýcháte.

Za vědeckým pojmem mindfulness stojí prosté prožívání okamžiku

Představte si, že se procházíte v lese. Vnímáte vůni jehličí, slyšíte, jak praskají větvičky a díváte se kolem sebe mírně rozostřeným pohledem... Právě jste ve stavu mindfulness. Lidský mozek totiž umí fungovat ve 2 režimech: mysl versus smysly. Jeden obvod analyzuje, druhý prožívá okamžik. Midfulness využívá smysly. Je to dovednost vnímat, co se právě děje, ale nehodnotit. Je to umění bdělého vědomí, kdy vám i v emočně vypjatých situacích zůstává pevná půda pod nohama. Kromě toho, že ve stavu mindfulness nezareagujete tak, abyste svého jednání později litovali, může mít i další benefity do života:

  • vyšší odolnost vůči stresu
  • zmírnění úzkostí a depresí
  • snadnější usínání a kvalitnější spánek
  • zlepšení schopnosti koncentrace
  • posílení imunity

Jenže... Když vyrazíte do lesa, místo přítomnosti vám v hlavě vyskakuje v lepším případě nákupní seznam, v horším jakékoliv těžkosti zrovna řešíte. Mysl se nechce vzdát. Naštěstí je tu řešení. Dech. Jakmile totiž vědomě dýcháte, hlava se vyprázdní a přepne do stavu mindfulness.

Pomoci si můžete následující technikou:
1. Položte jednu dlaň na podbřišek a druhou nad ní na břicho.
2. Nadechněte se na 2 doby – první část nádechu veďte do podbřišku, druhou do břicha. Cítíte, jak se dlaně postupně nadzvedávají? Vydechněte.
3. Pokračujte nádechem na 3 doby. Třetím bodem, kam povedete nádech, budou žebra, která nádechem roztáhnete do boku. Vydechněte.
4. Následuje nádech na 4 doby. Ke stávajícímu podbřišku, břichu a žebrům přidejte hrudník,
který plně roztáhnete. Vydechněte.
5. Nyní si vizualizujte další 3 body. Jeden bude uprostřed krku, druhý uprostřed hlavy, třetí na
vršku hlavy.
6. Nadechněte se na 7 dob. 1 – podbřišek, 2 – břicho, 3 – žebra, 4 – hrudník, 5 – krk, 6 – střed
hlavy, 7 – vršek hlavy. Postupně, bod po bodu, vydechněte.

Co se teď vlastně stalo?

Od břicha až po hrudník jste se skutečně nadechovali. Jenže nadechovat se do krku a hlavy fyzicky možné není, poslední 3 body jste si nádech pouze vizualizovali. Tělo ve skutečnosti dech zadrželo a vy jste se dostali do stavu absolutního přítomnosti, bez jakékoliv myšlenky v hlavě – vlastně jste tyto 3 vteřiny meditovali. Jakmile se naučíte nádech na 7 dob, můžete ho využít kdykoliv se chcete oprostit od myšlenek a emocí. Když se takto nadechnete v lese, rázem začnete vnímat pomocí smyslů. Když techniku použijete při dopravní nehodě, umožní vám to řešit situaci rychle, efektivně a bez zahlcení emocemi. Při nácviku nespěchejte. Nemusíte hned projet všech 7 bodů nádechu. Může se také stát, že se vám bude točit hlava nebo začnete zívat – tělo je totiž rázem okysličené více, než je zvyklé.

Zabývat se dechem má smysl

Když dýcháte správně, posilujete břišní stěnu, čímž můžete zlepšit také celkové držení těla. Roztahováním a smršťováním břicha a hrudníku dále masírujete orgány. Celé tělo je navíc prokrvené a stimulujete lymfatický systém. Jako bonus zjistíte, že máte více energie. Správné dýchání má zkrátka smysl – a je pouze o cviku a brzy se při něm nebudete muset tolik soustředit.