Přejít na sekci článku:
Všestranný pomocník
Lichořeřišnice účinně působí proti všem čtyřiceti šesti kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Dokonce sklízí obrovské úspěchy v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům. Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů, ulevuje při různých vyrážkách a ekzému, podporuje a urychluje hojení vřídků a ran. Dříve se také užívala jako prostředek proti vypadávání vlasů či lupům a i dnes je možné ji najít ve složení řady přípravků zaměřených na tyto potíže.
Výrazně antibioticky působí rostlina v urogenitální oblasti, působí léčivě při již zmíněných zánětech močových cest či ledvin, ale pomáhá i při zánětech dýchacích cest. Včasným podáním lichořeřišnicové tinktury je možné infekční nákazu zcela zlikvidovat již v samotných počátcích nebo alespoň výrazně zlehčit její průběh. Lichořeřišnici je možné užívat i preventivně či při pocitu, že na vás „něco leze“. Velkou výhodou lichořeřišnice je, že se v případě jejího užívání nemusíte bát žádných vedlejších účinků nebo předávkování, které je zcela ojedinělé a projevuje se nechutenstvím a bolestmi břicha. Je dokonce vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy, tady ale pozor na tinkturu, která obsahuje alkohol. Lichořeřišnici je možné užívat zároveň s antibiotiky, kdy zesílí jejich účinek.
Kromě okrasné funkce a léčivých vlastností je možné lichořeřišnici využít i v kuchyni. Její chuť je lehce štiplavá, mírně peprná a trochu připomíná křen nebo řeřichu. Hodí se proto zejména do zeleninového nebo bramborového salátu a skvělá je i na chleba s máslem místo ředkviček. Lichořeřišnice dodá salátu opravdu jedinečnou chuť, kterou si jistě mnozí velmi rychle oblíbí. Výtečná je také například ve vajíčkové nebo sýrové pomazánce.