Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lichořeřišnice větší – pomocnice v boji proti zánětům

Lichořeřišnice větší – pomocnice v boji proti zánětům Proti zánětům močových cest ale i angíně a chřipce pomůže lichořeřišnice.
Ina Havránková
4,6 5
12

Přejít na sekci článku:

Všestranný pomocník

Všestranný pomocník zdroj: shutterstock.com

Lichořeřišnice účinně působí proti všem čtyřiceti šesti kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Dokonce sklízí obrovské úspěchy v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům. Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů, ulevuje při různých vyrážkách a ekzému, podporuje a urychluje hojení vřídků a ran. Dříve se také užívala jako prostředek proti vypadávání vlasů či lupům a i dnes je možné ji najít ve složení řady přípravků zaměřených na tyto potíže.

Výrazně antibioticky působí rostlina v urogenitální oblasti, působí léčivě při již zmíněných zánětech močových cest či ledvin, ale pomáhá i při zánětech dýchacích cest. Včasným podáním lichořeřišnicové tinktury je možné infekční nákazu zcela zlikvidovat již v samotných počátcích nebo alespoň výrazně zlehčit její průběh. Lichořeřišnici je možné užívat i preventivně či při pocitu, že na vás „něco leze“. Velkou výhodou lichořeřišnice je, že se v případě jejího užívání nemusíte bát žádných vedlejších účinků nebo předávkování, které je zcela ojedinělé a projevuje se nechutenstvím a bolestmi břicha. Je dokonce vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy, tady ale pozor na tinkturu, která obsahuje alkohol. Lichořeřišnici je možné užívat zároveň s antibiotiky, kdy zesílí jejich účinek.

Kromě okrasné funkce a léčivých vlastností je možné lichořeřišnici využít i v kuchyni. Její chuť je lehce štiplavá, mírně peprná a trochu připomíná křen nebo řeřichu. Hodí se proto zejména do zeleninového nebo bramborového salátu a skvělá je i na chleba s máslem místo ředkviček. Lichořeřišnice dodá salátu opravdu jedinečnou chuť, kterou si jistě mnozí velmi rychle oblíbí. Výtečná je také například ve vajíčkové nebo sýrové pomazánce.

Související produkt
Lichořeřišnicová tinktura 50 ml
Nobilis Tilia / 183 Kč
Lichořeřišnicová tinktura se snadno používá a je vhodná pro celou rodinu. Kromě velkého podílu glykosidů v ní najdete také vitamin C, železo, fosfor či draslík.
Detail produktu