Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3 životní aspekty, pro které se vyplatí cvičit jógu

3 životní aspekty, pro které se vyplatí cvičit jógu Jóga je jedním z nejzdravějších prostředků, jak dosáhnout rovnováhy v životě, proniknout do hlubin spirituálního světa a být fit jako indický jogín.
Jana Konečná
5,0 5
4

3 životní aspekty, pro které se vyplatí cvičit jógu zdroj: unsplash.com

Cvičení jógy zažívá v dnešní době obrovský trend. Najde se málokdo, kdo by ji ještě nezkoušel, nedají na ni dopustit různé celebrity a vznikají také různé alternativní směry jógy, jako je acro jóga, fly jóga, partnerská jóga a podobně. Jóga má však mnohem hlubší kořeny. Vznikla v Indii zhruba před 5000 lety a čerpá tak z tradiční indické nauky stejně jako ájurvéda. Jóga je vynikající v tom, že je vhodná pro každého, nezáleží na věku, pohlaví nebo fyzické zdatnosti.

1. Jóga pro pružnost, sílu a věčné mládí

I přes to, že je jóga velice specifická, jedná se o fyzické cvičení, a jako takové má samozřejmě výborný vliv na naši fyzickou stránku. Nejen, že při hodině jógy ucítíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte, ale také je pořádně protáhnete. V krkolomných pozicích si postupně vybudujete lepší rovnováhu a posílíte střed těla. Zlepšíte si tak nejen držení těla, ale zmenší se vám i případné bříško. To je totiž častá chyba lidí, pro které je právě břicho problematickou partií – posilují hlavně břišní svaly a zapomínají na hluboké břišní svalstvo a zádové svaly, které napomáhají správnému držení těla. Nebo možná zjistíte, že vlastně nikdy žádné tukové usazeniny na břiše nebyly, a že to bylo celé jen o nesprávném držení těla.

Jóga vás naučí správně dýchat. Pro správné provedení většiny pozic je totiž hluboké a dlouhé nádechy naprosto nezbytné. Často se vám dokonce jen díky dýchání podaří v jednotlivých pozicích dostat dál, než by se vám povedlo, kdybyste naopak dech zadržovali. Cvičení jógy pomáhá i od bolesti kloubů, svalů a zatuhlých zad. Jógou můžete pozitivně ovlivnit i na stav vašich vnitřních orgánů. Během cvičení se totiž mnohem lépe prokrvují a taktéž dochází během cvičení některých asán přímo k jejich jemnému promasírování a stimulování.

Z dlouhodobého hlediska cvičení jógy pomáhá bojovat proti stárnutí. Celoživotním jogínům by málokdo jejich vysoký věk hádal. Na jógu také nedá dopustit třeba i taková Madonna a další celebrity, které na svůj věk rozhodně nevypadají. Jóga vám může pomoct vylepšit i prožívání sexu. Díky lepší postavě se vám zvýší sebevědomí, lépe se uvolníte a co si budeme povídat, větší flexibilita svalů se při provádění některých zajímavějších sexuálních poloh také neztratí.

3 životní aspekty, pro které se vyplatí cvičit jógu

2. Jóga pro zenový klid a vyrovnanost

Jóga vás perfektně hodí do klidu a dokáže vás udržet nad věcí. Asi každý, kdo se kdy snažil meditovat, ví, jak těžké je zklidnit a zadržet neodbytné myšlenky tak, aby neustále v hlavě nevyskakovaly a nevzdalovaly vás od vytouženého zenového klidu. Během cvičení jógy se však musíte velice soustředit na správné provádění jednotlivých asán, synchronizaci dechu a cvičení a často i na udržení rovnováhy, abyste sebou nepraštili na podložku. Silné soustředění se na na první pohled zdá primitivní, ale tělesné záležitosti vám prostě nedovolí zabývat se složitějšími problémy, než je samotné cvičení jógy. Hlava si tak bezvadně odpočine od náročnějšího přemýšlení a po hodině jógy se tak budete cítit jako po důkladném resetu.

Jóga jako fyzické cvičení pak samozřejmě stimuluje produkci endorfinů, hormonů štěstí, které mají na to, jak se cítíme, přímý vliv. Spousta cvičenců jógy si pochvaluje i dlouhodobější efekt na jejich psychiku. Díky tomu, že si pravidelně ordinují jógovou relaxaci a dopřávají své mysli i tělu oddech, dokáží se pak snadněji vypořádat i se stresovými situacemi a jen tak někdo je nerozhodí. Naopak, pokud jste dříve ve stresu sahali po jídle, cigaretě či alkoholu, zdravá závislost na józe vás spíše přiměje k navození klidu pomocí provedení sady asán než nezdravým přejídáním.

3. Jóga pro spirituální život

Většina lidí, kteří dlouhodoběji cvičí jógu, se postupně propracují i k její spirituální stránce, která k ní neoddělitelně patří. Začnou meditovat, zajímat se o buddhismus a vybavovat si domácnost různými ezoterickými proprietami, jako jsou sošky, vonné tyčinky, vykuřovadla, léčivé kameny a podobné. Každopádně důkladné poznání spirituálního podtextu jógy není úplně jednoduchá a rychlá záležitost. Je jen na vás, jestli vám bude vyhovovat jógu provozovat jen jako fyzické cvičení nebo postoupíte i k její duchovní stránce. To je na józe právě to krásné. Je to nekončící cesta, na jejímž začátku vám bohatě stačí pohodlné oblečení a jógamatka. A kam vás zavede dál? To už je jen na vás. ;)

Související produkt
Jóga, Baldini 10 ml
Taoasis / 270 Kč
Směs éterických olejů má čistou osvěžující vůni s tóny dřeva a citrusových plodů. Je skvělým společníkem pro zklidnění mysli a celkově k mentálnímu odpočinku.
Detail produktu