Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Příčiny padání vlasů

Příčiny padání vlasů Příčin padání vlasů je nepřeberné množství počínaje stresem až po vážné onemocnění.
Iva Lhotská
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Pohled tradiční čínské medicíny na padání vlasů

Pohled tradiční čínské medicíny na padání vlasů zdroj: unsplash.com

Tradiční čínská medicína (TČM) bere samozřejmě v potaz těžká onemocnění, např. rakovinu a chemickou léčbu jako důsledek zvýšeného padání vlasů. K běžným příznakům nemoci zvané padání vlasů patří suché a lámavé vlasy, jejich postupné vypadávání, lupy, předčasné šedivění a alopecie (náhlá ztráta vlasů). Těchto 6 symptomů a zároveň stavů považuje TČM za projev disharmonie a nevyváženosti. Z hlediska TČM záleží růst a síla vlasů na stavu ledvin a jater. Postupné vypadávání vlasů tak může znamenat nedostatečnou esenci ledvin či nedostatečnost krve v játrech.

Nejběžnější příčinou suchých a lámavých vlasů je nedostatek jinu ledvin nebo nedostatek krve v játrech. Ledviny a játra jsou podle TČM totiž základní orgány, které mají na starosti výživu vlasů. Celkový nedostatek energie čchi a krve povětšinou zahrnuje i nedostatek krve v játrech, čímž se vlasy stávají suchými a lámavými. Také nedostatečná funkce žaludku a sleziny může způsobovat suchost a lámavost vlasů a též jejich přílišnou jemnost. Je to z toho důvodu, že špatně zpracovaná potrava vede k nedostatku esence a živin. Naopak mastné vlasy z pohledu TČM oznamují přílišnou vlhkost s žárem nebo bez a velké množství hlenů v organismu.

Lupy podle TČM značí, že je v organismu nedostatek krve jater, takže nestačí vyživovat pokožku hlavy. Předčasné šedivění (tím je míněno šedivění v mladém či produktivním věku) je opět znamení nedostatku esence ledvin a krve jater. Dalším důvodem je celkový nedostatek čchi. Náhlé šedivění je způsobeno ohněm v srdci nebo v játrech, šokem, stresem či nějakým velmi silným emocionálním projevem, např. hněvem.

Alopecie, při níž vypadávají vlasy v chomáčcích až do úplné plešatosti může být ovlivněna hlavně žárem krve (obvykle při ohni v játrech), jenž vysušuje vlasové folikuly vnitřním větrem stoupajícím do hlavy nebo stagnací krve.

K léčbě nemoci zvané padání vlasů TČM nabízí celou léčbu, zaměřenou na konkrétního člověka a jeho problémy. Terapie může probíhat v několika etapách, kdy se nasazují různé byliny, které pomáhají organismu jednotlivce dostat se zpět do rovnováhy.