Příčiny padání vlasů

5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Pohled tradiční čínské medicíny na padání vlasů

Pohled tradiční čínské medicíny na padání vlasůzdroj: unsplash.com

Tradiční čínská medicína (TČM) bere samozřejmě v potaz těžká onemocnění, např. rakovinu a chemickou léčbu jako důsledek zvýšeného padání vlasů. K běžným příznakům nemoci zvané padání vlasů patří suché a lámavé vlasy, jejich postupné vypadávání, lupy, předčasné šedivění a alopecie (náhlá ztráta vlasů). Těchto 6 symptomů a zároveň stavů považuje TČM za projev disharmonie a nevyváženosti. Z hlediska TČM záleží růst a síla vlasů na stavu ledvin a jater. Postupné vypadávání vlasů tak může znamenat nedostatečnou esenci ledvin či nedostatečnost krve v játrech.

Nejběžnější příčinou suchých a lámavých vlasů je nedostatek jinu ledvin nebo nedostatek krve v játrech. Ledviny a játra jsou podle TČM totiž základní orgány, které mají na starosti výživu vlasů. Celkový nedostatek energie čchi a krve povětšinou zahrnuje i nedostatek krve v játrech, čímž se vlasy stávají suchými a lámavými. Také nedostatečná funkce žaludku a sleziny může způsobovat suchost a lámavost vlasů a též jejich přílišnou jemnost. Je to z toho důvodu, že špatně zpracovaná potrava vede k nedostatku esence a živin. Naopak mastné vlasy z pohledu TČM oznamují přílišnou vlhkost s žárem nebo bez a velké množství hlenů v organismu.

Lupy podle TČM značí, že je v organismu nedostatek krve jater, takže nestačí vyživovat pokožku hlavy. Předčasné šedivění (tím je míněno šedivění v mladém či produktivním věku) je opět znamení nedostatku esence ledvin a krve jater. Dalším důvodem je celkový nedostatek čchi. Náhlé šedivění je způsobeno ohněm v srdci nebo v játrech, šokem, stresem či nějakým velmi silným emocionálním projevem, např. hněvem.

Alopecie, při níž vypadávají vlasy v chomáčcích až do úplné plešatosti může být ovlivněna hlavně žárem krve (obvykle při ohni v játrech), jenž vysušuje vlasové folikuly vnitřním větrem stoupajícím do hlavy nebo stagnací krve.

K léčbě nemoci zvané padání vlasů TČM nabízí celou léčbu, zaměřenou na konkrétního člověka a jeho problémy. Terapie může probíhat v několika etapách, kdy se nasazují různé byliny, které pomáhají organismu jednotlivce dostat se zpět do rovnováhy.