Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Posvátná Tulsí - královna bylin

Posvátná Tulsí - královna bylin azalka posvátná je považována za účinný antioxidant a silný adaptogen s imunomodulačním účinkem, který mírní neblahé působení stresu. V Indii je takovým Elixírem života, který dodává vitální energii, zvyšuje obranyschopnost, podporuje fyzickou výkonnost a výdrž, předchází srdečně-cévním chorobám a umí spoustu dalších věcí.
Iva Lhotská
4,3 5
7

Posvátná Tulsí - královna bylin zdroj: shutterstock.com

Bazalka posvátná, téměř zázračná léčivá rostlina, oblíbená v indické ajurvédě, je považována za účinný antioxidant a silný adaptogen s imunomodulačním účinkem, který mírní neblahé působení stresu. Kromě toho má posilující vliv na organismus, vyčerpaný přílišnou fyzickou námahou nebo po prodělaných chorobách. A ten výčet účinků je mnohem širší...

Bazalka posvátná neboli Tulsí výrazně zvyšuje obranyschopnost, chrání před vznikem kardiovaskulárních a cévních nemocí. Také vaše dýchací soustava se jakoby znova nadechne, když si třeba uvaříte čaj z tulsí. Tato bylina totiž pomáhá s vykašláváním, snižováním horečky a bolestmi hlavy, dokonce zabírá při astmatu a alergické rýmě. Celkově tlumí alergické projevy, působí vlastně jako antihistaminikum.

Možná už jste si na vlastní kůži vyzkoušeli, že bazalka posvátná napomáhá snadnějšímu vylučování různých škodlivých látek z těla, doplňuje vitální energii, dále podporuje syntézu bílkovin a brání nadměrnému ukládání tuku v těle. Tento ajurvédský div z přírody vám s přehledem pročistí zanesenou mysl, prokrví mozek, zlepší paměť a téměř vás zbaví nepříjemných depresí.

Tulsí též podporuje vyšší výkonnost a vytrvalost, zlepšuje metabolismus, trávení a vstřebávání nezbytných látek z potravy, příznivě ovlivňuje funkci jater a působí na oči. Má uzdravující účinky na zuby a dutinu ústní. Na základě četných vědeckých studií bylo prokázáno, že má bazalka posvátná antibakteriální, antivirové, protiplísňové a analgetické vlastnosti. Dokáže svým šarmem tolik zapůsobit na váš organismus, že se mu sníží hladina krevního cukru a začne se postupně léčit z cukrovky 2. typu.

Tulsí vás jako obdivuhodný antioxidant bude hýčkat až takovým způsobem, že neutralizuje elektromagnetický smog či neblahé působení UV záření a zpomalí stárnutí vašich buněk. Tato posvátná bylinka rovněž umí předcházet degenerativním onemocněním nervové soustavy, revmatismu, artritidě i nádorovým chorobám.

K čemu se tulsí či "elixír života" využívá?

1. Pročišťuje mysl i mozek, zlepšuje paměť a dodává vitální energii (pránu).

2. Snižuje horečku a bolesti hlavy. Napomáhá detoxikaci organismu.

3. Mírní astma a alergickou rýmu. Je účinným antihistaminikem.

4. Brání nadměrnému ukládání tuku v těle. Podporuje syntézu bílkovin.

5. Eliminuje stres a posiluje imunitu. Je silným adaptogenem.

6. Zvyšuje sílu, vytrvalost a výdrž. Celkově posiluje organismus.

7. Působí při poruchách nervového systému a jako antidepresivum.

8. Je účinným antioxidantem. Zabraňuje předčasnému stárnutí.

9. Snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá při cukrovce 2. typu.

10. Neutralizuje látky škodící zdraví, předchází degeneraticním nemocem a rakovině.

11. Chrání pokožku a buňky před UV zářením i elektromagnetickým smogem.

12. Ulevuje při artritidě a revmatismu. Snižuje svalové křeče.

13. Má protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky.

14. Snižuje hladinu "zlého" cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Chrání srdečně-cévní systém.

15. Přispívá ke zdravé funkci jater, zlepšuje metabolismus.

16. Příznivě působí při nachlazení a kašli. Posiluje plíce a průdušky.

17. Zlepšuje trávení a vstřebávání látek ze stravy důležitých pro organismus.

18. Má močopudné účinky, čímž podporuje vyloučení škodlivin z těla.

Bazalka posvátná vám skutečně může pomoci prodloužit život. Nevěříte? A co to raději hned vyzkoušet? Kvůli tomu, že tulsí přináší člověku vitální sílu, se již ve starých védách nazývala Elixírem života. Z bazalky posvátné si můžete připravit čaj, samostatně nebo ji lze kombinovat s jinými bylinami. Dále se dají chystat odvary, koupele apod.

Třeba už jste někdy zkusili esenciální olej z bazalky posvátné a jestli ne, tak vřele doporučuji. Má obdobné účinky jako bazalka pravá. Působí jako nervové tonikum, zabírá při úzkosti a bolestech hlavy, podporuje koncentraci, napomáhá pocení. Také se dá využít v případě nevolnosti a při žaludečních potížích, dokonce funguje jako spolehlivý odpuzovač hmyzu. Aromaolej z bazalky posvátné se přidává do kosmetických přípravků, např. do zubních past, mýdel, krémů, šamponů a kondicionerů, ale též do parfémů. Z tulsí se také připravuje tinktura nebo doplňky stravy ve formě sušených listů, prášku či tobolek. Jako koření slouží zejména v thajské kuchyni. V Indii se listy jedí syrové, aby se předešlo nachlazení či kašli, nebo se přidávají do různých pokrmů, např. do salátů a sendvičů. Využívají se též k dochucení polévek a omáček v asijské kuchyni a uplatňují se i při výrobě šťávy či ochucené vody.

Bazalka posvátná k vnějšímu využití

Pro vnější účely se bazalka posvátná používá ke koupelím, které jsou dost oblíbené třeba v Indonésii. Její voňavé lístky oplývají uklidňujícím působením na nervovou soustavu. V oblasti kosmetiky se pro své antiseptické vlastnosti tulsí využívá jako účinný prostředek k ošetření pleti.

Bazalka posvátná zaujímá již drahně let výsostné postavení v indické přírodní medicíně. Vždyť ne náhodou její hindský název tulasí či tulsí v překladu znamená "nejlepší rostlina". Indové ji zasvětili božstvům Višnuovi a Kršnovi. Má prý posilovat víru a očišťovat auru. Její stonky se používají k výrobě korálků, jež se navlékají po 108 kusech na oranžové šňůrky a vznikají tak maly neboli modlitební růžence.

Jak bazalka posvátná vypadá a jaké jsou v ní obsaženy účinné látky?

Bazalka posvátná, latinsky Ocimum sanctum se jinak též nazývá tulsi, tulasí, tulsí, tulisi, bazalka krátkolistá a po slovensky bazalka posvätná. Jedná se o jedno i víceletou rostlinu z čeledi hluchavkovitých, Lamiaceae, která dosahuje výšky 30-60 a někdy až 100 cm. Svým vzezřením je podobná bazalce pravé. Tulsí je vzpřímenou, větvenou polodřevinou s chlupatým stonkem a jednoduchými, vstřícnými listy ve svěže zelené až nafialovělé barvě, které vydávají charakteristickou, velmi příjemnou vůni a mají bohatou, nasládlou chuť. Plody jsou malá, červená, případně hnědá semena. Předmětem sběru je celá rostlina, včetně květů, kořenů i semen, ale hlavně se využívá kvetoucí nať a listy.

Bazalka posvátná má svůj původ v jižní Asii. V dnešní době je rozšířena skoro po celém světě, nejvíce se však vyskytuje v Indii a roste též v arabských zemích, Indonésii, Polynésii i jinde. Účinné léčivé složky jsou přítomny hlavně v nati. Jde o velké množství různých silic s hřebíčkovým a skořicovým aroma, ke kterým patří, například citral, eugenol, chavikol, metylchavikol nebo chavibetol. Tulsí dále obsahuje taniny, saponiny, glykosidy, alkaloidy, vitaminy A, C, K, betakaroten, minerály a stopové prvky, např. železo, vápník, zinek, měď a jiné látky.

Lidé, kteří mají zvýšenou Pitu by měli být opatrní s užíváním bazalky posvátné. Mohou ji však kombinovat s mátou. Při nadměrném a dlouhodobém užívání tulsí může zatěžovat ledviny. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy nebo malé děti.