zdroj: pexels.com
Věděli jste, že japonský zelený čaj matcha v prášku má mnohem větší množství antioxidantů než běžný, pravidelně připravovaný zelený čaj? Jeden šálek Matcha tea se vyrovná deseti šálkům klasického vařeného zeleného čaje, co se týká výživnosti. To znamená, že pokud byste chtěli klasickým zeleným čajem dohnat účinky jednoho šálku matcha tea, museli byste vypít alespoň deset šálků vařeného zeleného čaje! Když přijde řeč na téma zdravotních účinků a udržení optimálního zdraví, nemá čaj Matcha vlastně konkurenta. V případě matcha tea se tedy jedná v podstatě o superpotravinu.
Něco málo z historie o japonském zeleném čaji matcha
Před více než tisíci lety se objevila matcha tea, speciální japonský práškový zelený čaj, který je již po dobu několika staletí využíván při zenových buddhistických obřadech. Mnichové pili tento čaj, aby si zachovali bdělost a zároveň zůstali klidní. Matcha jim tento komfort umožnila. Díky obsahu aminokyseliny L-theanin došlo v podstatě k aktivaci alfa vln v mozku. Ale o schopnosti této látky si povíme o nějakou chvíli později.
Tradiční japonský zelený čaj matcha má svůj původ v Číně. Jedná se o jeden z nejvýše ceněných a značně opečovávaných až hýčkaných druhů čaje. Čaj matcha se podával v nejvznesenějších vrstvách japonské společnosti nejprve jako léčivé tonikum a posléze býval i velmi oblíbeným nápojem samurajů. Ve 12. století prý zenový buddhistický mnich Eisai přivezl z Číny nový způsob přípravy zeleného čaje. Nasypal rozemletý čajový prášek do horké vody a rozmíchal ho. Tento mnich v podstatě zavedl čajové obřady v Japonsku.
Prášková forma čaje matcha vychází z bohatého dědictví minulosti, kdy se ve starověké Číně považovalo tradiční mletí léčivých rostlin na jemný prášek za jednu z nejlepších možností, jak uchovat jejich sílu.
Matcha tea už byla účinným léčivem za dávných dob. Ve starověku se využívala k léčbě zánětů, otoků a horeček. Podle dávné legendy se dostala matcha mezi nejvybranější čajové delikatesy až v Japonsku, kde byla její receptura po staletí neustále zdokonalována až do dnešní podoby.
Jakým způsobem se matcha tea zpracovává?
Sběr čaje matcha probíhá na začátku května. Čajové lístky jsou trhány výhradně ručně a okamžitě po sběru jsou přeneseny do továrny ke zpracování. Nejprve listy čaje matcha projdou parou. Horká pára zamezí fermentaci, uchová lístky čerstvé, aby v nich zůstaly veškeré živiny. Pak se čajové listy usuší. Jejich hmotnost se po usušení sníží až na pětinu. V této fázi zpracování se čaj nazývá Aracha, což ve volném překladu znamená surový čaj.
Poté dochází k výběru čaje Aracha. Skuteční znalci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje. V této fázi vzniká čaj, který je směsí různých odrůd. Následně dochází k vytřídění větviček, stopek a podobně, aby mohla vzniknout nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta se nakrájí na stejné kousky a vzniká čaj nazývaný Tencha.
Nakonec následuje mletí při zvýšených hygienických podmínkách na žulových mlecích kamenech. Teprve po rozemletí čaje Tencha vznikne čaj Matcha.
Matcha tea se připravuje v různé kvalitě. Existuje více než deset různých kvalitativních tříd odlišujících se barvou, chutí a vůní. Matcha tea nejvyšší kvality poznáte podle konejšivě zelené barvy a vůně, jež má být jemná a současně sladká. Matcha tea je opravdovým unikátem mezi čaji.
Co matcha tea obsahuje?
Matcha tea je odborníky považována za jakousi antioxidantovou elektrárnu. Antioxidanty jsou přirozeně se vyskytující chemické sloučeniny, které zabraňují stárnutí buněk a jsou skvělými preventivními prostředky před chronickými chorobami. Zjednodušeně řečeno: čím více antioxidantů tělu dodáváme, tím je náš organismus odolnější vůči infekcím a různým onemocněním.
Je známo, že ovoce a zelenina zejména v bio kvalitě mají výborné antioxidační schopnosti, avšak při použití různých testovacích metod bylo zjištěno, že matcha tea má mnohonásobně vyšší účinnost než třeba granátová jablka či borůvky.
Matcha tedy obsahuje vysoký podíl antioxidantů, nazývaných katechiny, včetně silného EGCg - epigalokatechinu galátu, který má velmi silné působení vůči rakovině. Katechiny jsou velmi účinné při eliminování volných radikálů, kterých neustálou lidskou činností v přírodě přibývá. Pokud dojde k převaze volných radikálů nad antioxidanty, dochází k takzvanému oxidačnímu stresu.
Vzhledem k tomu, že až 60 % katechinů v matcha tea je právě EGCg, s každým šálkem matcha tea dodáte do svého organismu silnou dávku antioxidantů a můžete tak udržet, popřípadě obnovit rovnováhu ve svém těle.
Na co dalšího je matcha bohatá?
Matcha je dále bohatá na vlákninu, chlorofyl a L-theanin, což je aminokyselina obsažená v zelených čajích Gyokuro, Ichibancha a Kukicha Karigane. Ta obsahuje až pětinásobné množství této aminokyseliny než běžné černé nebo zelené čaje. Tato látka působí přímo v mozku na alfa vlny, a tím navozuje pocit hluboké relaxace, aniž bychom pociťovali ospalost. Krom jiného může ovlivnit kvalitu našeho spánku. Má blahodárný vliv na nervovou soustavu, uvolňuje mysl a zároveň nám umožňuje rychlejší reakce. Pokud se potřebujete dobře na něco soustředit nebo se právě učíte ke zkouškám, matcha tea vám bude zajisté výborným průvodcem, který vám zprůzrační mysl.
A víte proč obsahují vysoké množství L-theaninu právě čajové lístky výše uvedených čajů? Je to z jednoho prostého důvodu: čajové lístky se před sklizní pěstují na nepřímém slunci. Jedná se o specifickou technologii pěstování, při níž se čajové keře v době několika týdnů před sklizní zastiňují. Tím dochází ke zvýšení obsahu chlorofylu, čímž se zabarvují čajové lístky typickou zelenou barvou a podíl antioxidantů je následně vyšší než v obyčejných zelených čajích.
Matcha tea dále obsahuje vitaminy A, C a E, stopové prvky jako je železo, vápník, draslík, zinek, selen, chrom a hořčík.
Zelenou barvu matche i jiným čajům a dalším rostlinám dodává chlorofyl. Zelená je skutečně barvou zdraví! Díky obsahu chlorofylu matcha tea umožňuje čištění organismu od těžkých kovů a jiných chemických látek, narušujících zdravou homeostázu.
Matcha sice obsahuje i kofein, takže by se dalo předpokládat, že jisté nabuzení způsobuje právě tato látka. Vědci však svým zkoumáním zjistili, že matcha zlepšuje fyzickou vytrvalost dokonalou kombinací všech obsažených látek.
Jaké zdravotní aspekty nám matcha tea přináší?
Matcha urychluje metabolismus, a tím umožňuje spalování kalorií. Napomáhá účinné detoxikaci organismu, zklidňuje mysl a uvolňuje tělo. Matcha podporuje lepší náladu a účinnější koncentraci, při pití matcha tea preventivně zabraňujete různým onemocněním, dochází ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Matcha je vynikajícím preventivním prostředkem před nádorovými onemocněními. Pravidelným popíjením matcha tea obohatíte svou každodenní stravu a zároveň si prohloubíte své zdraví.
Jak je to tedy s matchou a spalováním tuků?
Na základě výzkumů i praktických využití se tvrdí, že matcha tea má schopnost urychlovat metabolismus a spalovat tuky. Efekt při spalování tuků je v případě matcha tea až čtyřnásobný. Vědci došli na základě výzkumů k závěru, že pití čaje, který obsahuje vysoké procento katechinů, snižuje tělesný tuk a je prevencí před vznikem obezity. Kúra by však měla trvat nejméně dvanáct týdnů.
Jak se matcha tea vlastně připravuje?
Příprava tradičního japonského čaje matcha je v podstatě takovým malým obřadem. Prášek zalitý vodou se vyšlehává speciální bambusovou metličkou zvanou chasen (čti časen) tak, aby došlo k jeho úplnému rozpuštění. Výsledkem tohoto snažení získáte vynikající osvěžující nápoj jedinečné chuti, který se popíjí včetně rozpuštěných čajových lístků. Právě v tom spočívá ono mystérium spojené se silnými léčivými účinky a blahodárným vlivem na lidský organismus.
Jelikož se matcha připravuje z mletých čajových lístků tradiční metodou, která zajišťuje zachování všech potřebných léčivých látek, má proto mnohem silnější působení na zdraví.
Skutečně kvalitní čajový obřad s využitím matcha tea bych ponechala na odbornících, kteří se těmito záležitostmi zabývají více do hloubky. I když našlehanou matchu si můžete poměrně jednoduše doma připravit sami. Chce to však opatřit si potřebné nádoby, sítko a metličku.
K čemu se ještě matcha používá?
Matcha tea jako čistý přírodní rozemletý prášek má téměř neomezené využití. Může se přidávat jako ingredience do zmrzliny, ovocných nápojů, latté, čokolády či do různých tradičních cukrovinek a pečiva.
Čím se matcha tea liší od běžných práškových čajů?
Matcha se od dalších práškových čajů odlišuje především chutí, barvou a nutričními neboli výživovými hodnotami. Chuť čaje matcha je jemná a sladká jen s lehkým náznakem svíravosti. Sladkost je způsobena přítomností aminokyseliny L-theanin a přírodní, rostlinnou vlákninou. Klasický práškový zelený čaj neobsahuje tak vysokou koncentraci aktivní aminokyseliny a je tedy poněkud méně výrazné a hrubší chuti.
Barva čaje matcha je až smaragdově zelená, kdežto běžný práškový zelený čaj je barvy žlutohnědé. Důvodem je fakt, že se čajové lístky matcha tea melou na jemný prášek na žulových kamenech, které se pomalu otáčejí. Nedochází tak k pálení čajových lístků a matcha si díky tomuto způsobu zpracování zachovává svou typickou zelenou barvu.
Výživnost v matcha tea je zajištěna vysokou koncentrací aminokyseliny L-theanin. Umožňuje tak stimulaci nervové soustavy a mozku, což běžné práškové čaje nenabízejí. Jeden šálek matcha tea obsahuje kolem pěti kilokalorií a dokáže nahradit různé ochucené či doslazované nápoje.