Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

DIY PRO ZAČÁTEČNÍKY

zdroj: Shutterstock

Výroba domácí kosmetiky, tzv. DIY - Do It Yourself, tedy Udělej si sám, za poslední roky celkem frčí a čím dál víc lidí v ní nalézá praktického koníčka, což je až k neuvěření. Internetem se šíří nespočet receptů a návodů na doma vyráběnou kosmetiku. Je to snadné, zábavné, a ještě ve finále ušetříte nějakou tu kačku. I my jsme této, řekněme, oprášené tradici podlehli. A stejně tak, jak rychle nás uchvátila, nás i rychle omrzela a raději jsme se vrátili k oblíbeným značkám. Což rozhodně není nic proti DIY. Jen jsme zkrátka zpohodlněli. Nota bene máme-li tolik úžasných produktů přírodní kosmetiky rovnou pod nosem… Ručně vyráběnou kosmetiku byste však neměli zavrhovat, má toho hooodně co nabídnout a spoustu surovin najdete doma ve špajzce. 

Už jen začít. Výroby domácí kosmetiky se nemusí obávat ani úplní začátečníci. Stačí nastudovat pár základních pravidel a půjde vám to samo. Ze začátku se asi nebudete pouštět do žádných velkých hurá akcí, skvělým tipem pro začínající kosmetické DIY mastery může být jednoduchý balzám na rty. Třeba. Zejména u pleťové péče se nějaký ten DIY projekt nabízí. Přeci jen bývá sofistikovanější a specifičtější, než ta tělová, kde vám mnohdy postačí tělový olej nebo máslo, které si můžete doladit k naprosté dokonalosti přidáním nějaké té přírodní esence pro vůni dle vaší libosti. Tak pojďme na to:

10 DŮVODŮ, PROČ SI NAMÍCHAT VLASTNÍ KOSMETIKU

Rádi pečete? Výborně! Protože s výrobou domácí kosmetiky je to podobné. Ani v jedné z těchto disciplín učený z nebe nespadl, jedině praxí se člověk naučí. Stačí vzít správné ingredience, smíchat je v daném poměru a pak se už jen těšit na finální výtvor. A když něco pokazíte? Metodou pokus-omyl se dopracujete ke zdárným výsledkům. Uvidíte, nakonec budete spokojeni.

1.Znáte složení produktů, které používáte. Žádná chemie ani plnidla.

2.Je to kreativní a zábavné. Starobylým recepturám vdechnete nový život.

3.Můžete si vytvořit kosmetiku zcela na míru potřebám vaší pokožky.

4.Vyjde vás to levněji a mnoho surovin najdete doma. 

5.Šetříte životní prostředí, neplýtváte obaly a recyklujete.

6.Máte 100% jistotu, že kosmetika neprošla testováním na zvířatech.

7.Můžete si jeden produkt vyrobit hned v několika variacích vůní.

8.Každý koníček se počítá.

9.Obdarujete rodinu, známé, kamarády a dilema s dárky je vyřešeno.

10.Vyrobíte si přesně takové množství, jaké potřebujete, tudíž budou vaše výrobky vždy čerstvé a voňavé.

Než se pustíte do díla, je dobré si uvědomit

Že základem při výrobě domácí kosmetiky je správné uchovávání, což platí pro přírodní kosmetiku obecně. Jelikož se do ní nepřidávají žádné syntetické konzervanty, které prodlužují její životnost, je dobré mít tuto skutečnost na paměti. Budete vyrábět v podstatě čerstvou kosmetiku, pokuste se předejít jejímu předčasnému zkažení. Ideálním místem pro skladování může být třeba vaše lednička, nebo jiné temné a chladné místo. Pak si můžete být jistí trvanlivostí i několik týdnů až měsíců.

S tím souvisí i množství, kolik daného produktu vyrobíte. Jednoduše řečeno, vyrábějte vždy takové množství, jaké spotřebujete. Není potřeba žádná velkovýroba, když si můžete každý týden namíchat produkt s odlišnou parfemací.

Vždy udržujte maximální čistotu a hygienu prostředí, kde budete kosmetiku vyrábět. Nezapomínejte sterilizovat všechny použité pomůcky při výrobě.

Do směsí nepřidávejte vodu. Za A) voda přispívá k rychlému množení bakterií a zkažení kosmetiky. Za B) by nedošlo ke spojení vodní a olejové báze.

Vyrobenou kosmetiku konzervovanou alkoholem uchovávejte nejlépe ve skleněných nebo keramických nádobách. Pozor také na kontaminaci s pokožkou, k nabírání doporučujeme používat špachtličku. 

Výhody a nevýhody domácí kosmetiky

Výhody:

  • Ingredience na míru
  • Znáte přesné složení výrobku
  • Je to levnější
  • Bez chemie a nežádoucích syntetik
  • Kreativní zábava

Nevýhody:

  • Náročnější na skladování
  • Kratší trvanlivost
  • Některé kombinace mohou spíše smrdět než vonět
  • Může dojít k alergické reakci - vyrážka
  • Některé složky se nemusí smísit - nevábná textura

ZÁKLADNÍ SUROVINY NA VÝROBU DOMÁCÍ KOSMETIKY

Výroba domácí kosmetiky je hravá, zábavná a volba surovin do značné míry závisí čistě na vás, vaší fantazii a kreativitě. Tudíž máte na výběr kvalitní ingredience s žádoucími účinky řešící specifický problém. 

Rostlinné oleje

Obrovskou výhodou doma vyráběné kosmetiky je, že naprostá většina produktů má jeden společný základ z něhož pak vychází nespočet variací výrobků. Určitě se neobejdete bez oleje, třeba toho olivového. Ten máte stejně všichni doma. Například přidáním rostlinného oleje do tělového másla získáte jemnější, měkčí a snáze roztíratelnou konzistenci. Stačí jen vychytat ten správný poměr, doladit pár kapkami éterického oleje a voilà. Dokonalá péče pro tělo je na světě.

Rostlinných olejů existuje celá škála a nespočet druhů, každý z nich slibuje jiné účinky, liší se i konzistencí. Proto je dobré věnovat chvilku správnému výběru.

Druhy rostlinných olejů:

  • Arganový pro suchou a stárnoucí pokožku a pro anti-age efekt.
  • Kokosový pro všechny typy pokožky a neodolatelnou vůni.
  • Konopný pro problematickou pokožku a pro regeneraci.
  • Jojobový pro všechny typy pokožky a ochranu.
  • Makadamiový pro náročnou pleť a pro výživu.
  • Mandlový pro citlivou pokožku a zklidnění.
  • Olivový pro všechny typy pleti a pro hydrataci.
  • Rakytníkový pro vitamíny.
  • Šípkový pro poškozenou pokožku a pro regeneraci.
  • Pupalkový pro suchou kůži a proti kožním problémům.

Rostlinná másla

Rostlinná másla jsou obdobou olejů a pokožku zahalí nekonečně dlouhým pocitem sametové hebkosti a jemnosti. Liší se akorát skupenstvím. Másla jsou tuhá a tají při pokojové teplotě. Zářným příkladem je bambucké máslo, s nímž někdy přišel do styku snad každý z nás. Rostlinná másla jsou perfektním základem pro hutná tělová másla nebo výživné balzámy na rty.

Stejně jako olejů, i rostlinných másel existuje několik druhů. Mezi ty nejznámější patří již zmíněné bambucké, přezdívané Zázrak afriky, někdy též nazývané Shea nebo Karité. Zmínit můžeme také kakaové, avokádové , mandlové nebo mangové. Sbíhají se vám sliny? Mně ano. 

Čisté bambucké máslo je bez barvy a bez vůně, což z něj činí prvotního kandidáta pro tělové máslo okořeněné vůní vámi vybraného éterického oleje. 

U kakaového másla pozor na opravdu hutnou konzistenci a pomalé roztápění, nic pro nedočkavce. Ovšem jeho opojná vůně čokolády stojí za to!

Vosky

Nedílnou součástí mnoha kosmetických produktů jsou vosky. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří včelí a karnaubský. Vosky jsou velmi tuhé a jak všichni dobře víme, rozpouští se až při opravdu vysokých teplotách. Oceníte je především při výrobě balzámů na rty nebo mastiček, kterým dodají hutnost. Vosk se nevsakuje do pokožky, ale vytváří na ní ochranný film.

Jíly

Nejpoužívanějšími kosmetickými jíly jsou Rhassoul marocký jíl, zelený jíl nebo bílý jíl. Všechny jsou 100% čisté, přírodní a nadmíru bohaté na minerály jako například vápník, hořčík, hliník, křemík, fosfor, sodík, draslík a další stopové prvky, které mají blahodárný vliv na pokožku. Tyto jíly vždy pochází z čistého prostředí, a jsou sušené sluncem, aby byly zachovány všechny blahodárné látky. Vyznačují se významnou čisticí schopností a také účinně zbavují pokožku nadbytečného kožního mazu. Už věky věků je ženy využívají jako přírodní elixír mládí v podobě pleťových masek, obkladů či koupelí. Jíly změkčují, čistí a léčí pokožku celého těla.

Letem éterickým světem

Éterické oleje si automaticky spojujeme s aromaterapií. Jejich využití ale může být mnohem pestřejší, než v aromalampě nebo při relaxační koupeli. Díky esenciálním olejům pozvednete svou ručně vyrobenou kosmetiku o několik levelů výš. Esenciální oleje nejsou oleji v pravém slova smyslu, nejsou rozpustné ve vodě, a tak s nimi nakládáme podobně. Není však ideální používat je samostatně, jsou totiž velmi koncentrované a mohly by poškodit pokožku. Jsou významnými nositeli vůní a léčivých substancí s rozličným efektem. Báječně opečují nejen naši pokožku, ale i mysl. 

Existují stovky éterických olejů a jejich výběr je komplexnějším tématem. Abyste se v nich lépe zorientovali, nastudujte si jednotlivé popisky éterických olejů v našem magazínu a vyberte si takový, který bude nejen účinky, ale i vůní nejlépe vyhovovat vašemu nosu.

Nejčastěji používanými éteráčky v DIY produktech jsou oleje levandulový, Tea tree, citrusové nebo bylinkové. A to individuálně nebo je můžete mezi sebou míchat a vytvořit tak unikátní vůně vlastnoručně vyrobených krémů a mýdel. Což bych vypíchla jako další výhodu doma vyráběné kosmetiky. Fantazie zkrátka nezná hranic. 

Kde opatřit potřebné suroviny?

Specifické kosmetické suroviny, které zrovna nemáte doma po ruce, jednoduše seženete na internetu, jehož hlubiny nabízí přehršel tematických e-shopů nebo v různých specializovaných obchodech se zaměřením na kosmetiku. Třeba u nás! :) Ale i v obchodech s potravinami, obchodech se zdravou výživou, v drogerii, bylinkářství nebo zero-waste obchodech. 

Potřeby pro výrobu DIY kosmetiky

Suroviny máte nakoupené, tak teď se můžete pustit do voňavého tvoření ve své pomyslné alchymistické dílně. Kromě základních surovin ovšem budete potřebovat ještě pár základních pomůcek, bez kterých se neobejdete. 

Základní pomůcky:

  • Nerezová, skleněná nebo keramická miska
  • Kastrůlek na tavení surovin
  • Metlička na míchání
  • Váha
  • Trychtýř
  • Šlehač/ruční mixér
  • Špachtličky
  • Pipeta
  • Mističky a lahvičky na hotové produkty

Vybavte se i ochrannou zástěrou nebo starším tričkem. Při výrobě se pravděpodobně pocmrndáte, tak ať nepláčete nad nějakým tím mastným flíčkem, který by mohl zůstat na vaší oblíbené halence. 

Začneme jednoduše - pár jednoduchých receptů

TĚLOVÝ PEELING

Peeling máte doslova v cuku letu hotový, připravený k okamžitému použití. Máte rádi peelingy? Tak hurá do toho. Možná už máte potřebné suroviny doma. Na ten nejjednodušší vám postačí jeden díl cukru případně soli a jeden díl kokosového oleje. Máte-li raději peelingy mastnější, kápněte kapku oleje. Nebo přidejte lógr z kafe.

BALZÁM NA RTY

4 lžíce rostlinného oleje

1 lžíce včelího vosku

esenciální olej (¼ lžičky)

1 lžíce medu nebo kakaového másla

vitamín E (nemusí být)

Včelí vosk (vegani sáhnou po rostlinné alternativě) pomalu rozehřejte ve vodní lázni spolu s rostlinným olejem, dokud se obě směsi nespojí. Poté směs odstavte a přidejte uvedené množství esenciálního oleje dle vlastního výběru. Můžete kápnout i pár kapek tekutého vitamínu E, aby byl váš originální balzám opravdu výživný. Dejte do ledové lázně a přidejte lžíci medu nebo rozpuštěného kakaového másla. Nalijte do připravené nádobky a nechte 6 hodin odstát.  

TĚLOVÝ ŠLEHANÝ KRÉM

3 díly bambuckého másla

2 díyl vybraného rostlinného oleje

esenciální olej (1 kapka na 10 g směsi)

Na vodní lázni rozpusťte bambucké máslo do úplného změknutí, následně vyndejte z teplé lázně a za stálého míchání postupně přidávejte rostlinný olej. Po zašlehání oleje přidejte esenciální olej a vzniklou směs dejte na minutku do mrazáku. Vyjměte a opět směs šlehejte, dokud není konzistence celistvá. Nechte zatuhnout. Uchovávejte při pokojové teplotě.

Rádi byste si něco namíchali, ale pořád se vám to zdá pracné? Tak vám to ještě krapet zjednodušíme, když jinak nedáte

TAOASIS DYI ŘADA ANEB VAŠE DOMÁCÍ SPA

Aromaterapie byla v minulých časech často odstrkována do zaprášeného ezo koutku a považována za něco příliš duchovního. Naštěstí se v posledních letech stává populární praxí a vonné olejíčky jsou součástí mnoha domácích lékárniček. Není divu, éterické oleje lze použít několika způsoby. Od relaxační aroma koupele a provonění místnosti, přes výrobu domácí kosmetiky až po ochucené koktejly, dipy nebo sušenky. Oblíbená aroma kosmetika Taoasis teď přišla s novou DIY řadou, se kterou bude výroba domácí kosmetiky ještě snadnější než kdy dřív! Objevte mnoho způsobů, jak si díky pár přísadám vyrobit vlastní aromaterapeutické produkty. 

Házíme do placu pár tipů:

Relaxační aroma masáž

50 ml meruňkového oleje

3 kapky pomeranče

2 kapky levandule

2 kapky růže 

10 kapek santalového dřeva 

1 kapka cedru

Smíchejte uvedené Taoasis éterické oleje v daném poměru v misce nebo lahvičce, výsledný olej aplikujte na tělo nebo ruce a jemně vmasírujte.

VOŇAVÉ DOBROTY

Přírodní a éterické oleje certifikované pro potraviny jsou ideální pro dochucování jídel a nápojů. Díky tomu jsou 100% přírodní alternativou syntetických příchutí. Naservírujte výjimečné pochutiny s řadou Baldini. Provonět jimi můžete olivový olej, těstoviny, těsto nejen na vánoční cukroví nebo nejrůznější dipy. Nápadům se meze nekladou. Dobrou chuť!

PROVOŇTE INTERIÉR

Vnitřní klid má nejen pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu, ale i naši náladu. Éterické oleje mají osvěžující, podporující, uklidňující a harmonizující účinky, ať už je používáte tím nejklasičtějším způsobem, tedy do aromalampy nebo do rozprašovačů či k inhalaci.

Teplé, uklidňující a harmonizující oleje, jako je levandule a anýz, poskytnou odpočinek a relaxaci pro tělo i duši po náročném pracovním dni.

Citrusové vůně nás psychicky a fyzicky uvolňují, čistí a dodávají nám novou energii a koncentraci. Jsou to ideální povzbuzující vůně na pracovišti.

Teplé, balzamické oleje, jako je santalové dřevo, působí relaxačně na tělo i mysl a otevírají naše smysly. Spolu s teplými, uvolňujícími citrusovými vůněmi, jako je bergamot a neroli, jsou ideální pro meditaci nebo uklidňující cvičení jógy.

Přírodní citrusové vůně jsou dokonalými společníky pro letní měsíce, které nejen dodávají svěžest a koncentraci v teplých dnech, v kombinaci s vůněmi, jako je hřebíček také odpuzují hmyz.

BIOEARTH ELEMENTA - BUĎTE TVŮRCI SVÉ ORIGINÁLNÍ PÉČE

BIOEARTH je italská přírodní certifikovaná kosmetická značka s více jak 20 letou tradicí. Společnost se zaměřuje na výzkum a inovace, na respektování primárních hodnot zdraví lidí a ochranu životního prostředí. S novou řadou ELEMENTA budete tvůrci své vlastní péče na míru a bude jen na vás, jaké aktivní látky si do ní namícháte.

Málokdo má to štěstí na bezchybnou a bezproblémovou pleť. Je ta vaše citlivá, problematická, sušší nebo náchylná k podráždění a vyžaduje vskutku specifickou péči? Namíchejte si ji přesně podle potřeb v daném okamžiku, vykouzlete jedinečnou starostlivost přesně na míru vaší pokožce a dejte sbohem nekonečným zástupům produktů s takovým a makovým účinkem.

Řadu ELEMENTA tvoří 2 základní krémy (lze použít samostatně nebo obohatit o specifické aktivní sérum):

  • hydratační - vhodný pro normální, smíšenou nebo mastnou pleť
  • výživný - pro suchou, zralou a normální pleť

a 8 vysoce koncentrovaných sér zaměřujících se na specifické problémy:

  • vitamínová séra pro zralou pleť
  • séra se zinkem pro problematickou pleť
  • hydratační séra zejména pro unavenou, dehydratovanou a povadlou pleť
  • glykolové sérum pro boj proti pigmentovým skvrnám
  • peptidové sérum pro všechny typy pleti pro zpevnění pokožky a redukci jemných vrásek

Séra lze aplikovat samostatně jako pleťový olej nebo přimíchat do vámi zvoleného základního krému jako ztv. BOOSTER v množství 2 - 3 kapky a to jak ráno, tak večer. Všechny produkty ELEMENTA jsou organické, certifikované, bez parfemace, testované na nikl (Ni) a vhodné pro vegany.

ŠAMPON PRO ZDRAVÉ MYTÍ

Vytvořte si zcela přírodní šampon přesně na míru potřebám vašich vlasů. Snadno, rychle a komfortně. Vychytat výrobu DYI šamponu však může být celkem oříšek. My vám ho ale pomůžeme rozlousknout. 

S francouzskou značkou Alphanova, která se zaměřuje na výrobu čistých organických produktů, bude výroba šamponu hračka a ještě si ho můžete uzpůsobit přesně typu vašich vlasů, to znamená na barvené, poškozené, mastné, proti lupům, proti vypadávání… na výběr máte i z několika vůní. Stačí zvolit druh šamponu, přidat aktivní přísady (šampon DIY koncentrát) a tradá! Unikátní šampon je na světě! 

Lahvičky DIY šamponů i koncentrátů jsou vyrobeny z rostlinného plastu, tedy cukrové třtiny s nulovou uhlíkovou stopou.