Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
24. týden těhotenství
zdroj: Pexels.com
Vaše miminko je velké jako grep.
Příznaky těhotenství ve 24. týdnu:
Zácpa, bolest zad, svědění rukou, migréna, zhoršení zraku, křeče v nohou, otoky nohou.
SYNDROM KARPÁLNÍHO TUNELU
Že jste nikdy neslyšela, co to je? A brnění zápěstí a prstů pociťujete? Od 24. týdne vás mohou potkat další strasti v podobě nepohodlného brnění a necitlivosti v zápěstí a prstech.
Obvykle je to spojeno s prací, která vyžaduje opakovaný pohyb – například psaní. Ale u těhotných žen se objevuje z jiného důvodu.
Otok, který je velmi běžný během těhotenství, způsobuje, že se tekutiny hromadí v dolních končetinách.
Ty se, pokud ležíte, pomalu rozmisťují do celého těla, včetně vašich rukou – tím vyvíjejí tlak na nervy, které prochází zápěstím. To způsobí necitlivost, brnění nebo tupou bolest prstů, ruky nebo celého zápěstí.
Jako většina všech příznaků, které máte zatím za sebou, nebo vás ještě čekají, po porodu odezní. Ulevte si tím, že nebudete v noci spát na rukou.
Ujistěte se, že pokud provádíte opakované pohyby, jako je hra na klavír nebo psaní na počítači, které mohou příznaky zhoršovat, budete si dělat často přestávky a protahovat si zápěstí. Pokud máte velké bolesti, určitě o tom informujte svého lékaře.
SVĚDÍCÍ A ZARUDLE DLANĚ
Další a tento týden už opravdu poslední těhotenský příznak, který se může objevit.
Může se samozřejmě objevit kdykoliv během těhotenství, tak jako další otravné příznaky, ale tento je typický pro druhou polovinu těhotenství.
Některé příznaky byste možná ani nespojovala s těhotenstvím. Například zarudlé svědící dlaně. Opravdu to nemá nic společné s alergickou reakcí na nový saponát. Mohou za to hormony, které proudí ve vaší krvi.
Jistá úleva přijde s porodem, můžete si ale namočit ruce do studené vody nebo si na ně dát ledový obklad. Vyvarovat byste se měla všemu, co způsobovat svědění. Tedy mytí nádobí, nošení rukavic ale i dlouhému koupaní v horké vodě.
Ačkoliv se jedná o relativně normální příznak, je dobré se o něm zmínit při těhotenské kontrole. Je možné jej zaměnit se vzácným těhotenským onemocněním jater tzv. těhotenskou cholestázou, která může poškodit plod.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 6. měsíci. Miminko přijde na svět za 16 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Možná vám vylezl do popředí pupík, který byl dříve normálně zastrčený v břiše. Není čemu se divit, když vaše děloha tlačí na vše, co jí brání v cestě – miminko si dělá pohodlí. Ten se vám ale po porodu opět vrátí na své původní místo.
Vývoj miminka
Vaše miminko je asi 29 cm dlouhé a váží 590 g. Každý týden povyroste minimálně o 85 gramů. Velká část hmotnosti patří orgánům, kostem, svalům a hromadění tuku. V miminku probíhá spousta zdokonalování. Tuk se ukládá postupně, takže se doposud průhledné tělíčko mění v pokožku, která už se podobá skutečnému miminku. Jeho chuťové pohárky se dále vylepšují, stejně tak se zdokonalují plíce a dýchání. Mozek získává kulatý tvar.
Nejspíš už jste strašně zvědavá, jak vaše miminko bude vypadat a komu bude více podobné. Jeho krásná tvář už má řasy, obočí a vlásky. Bude mít vaše miminko hnědé vlasy po vás nebo blonďaté po tatínkovi? A co když budou černé nebo zrzavé? Momentálně jsou vlásky světlé až bílé, protože ještě nemají žádný pigment. Ten se začne hromadit pod kůží dítěte.
Přesto, že je stále co vylepšovat, od 24. týdne by miminko bylo schopné přežít život mimo matčinu dělohu. Muselo by být ještě ve speciálním inkubátoru pro novorozence a jednalo by se o předčasné narození.
Tip na tento týden:
DULA U PORODU
Přemýšlela jste, že vás k porodu doprovodí dula? Ne? Nevíte? Nebo jste slovo dula slyšela poprvé v životě?
Dula je označení pro ženu, která vám před a během porodu poskytne především psychickou oporu. Není to porodní asistentka, za kterou je často zaměňována, protože nemá zdravotní vzdělání, které by ji opravňovalo poskytovat jakékoliv zdravotní služby.
Dula vás informuje, povzbuzuje a pomáhá vám překonat všechny situace, ve kterých si sama nevíte rady. Pomůže k duševní i tělesné pohodě, a to i v době těhotenství. Najděte si, jaké jsou možnosti dul ve vašem okolí, a pokud byste o tuto službu měla zájem, zjistěte si potřebné informace.
Některé studie ukazují, že u matek s dulou je méně pravděpodobné, že budou vyžadovat nastřihnutí hráze, císařský řez nebo úlevu od bolesti. Porody s nimi bývají většinou kratší a s nižší mírou komplikací.