Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
26. týden těhotenství
zdroj: Unsplash.com
Vaše miminko je velké jako hlávkový salát.
Příznaky těhotenství ve 26. týdnu:
Nespavost, nadýmání, zapomnětlivost, nemotornost, migréna, zhoršený zrak, bolest kulatého vazu.
NESPAVOST
Vítejte v bezesném světě těhotných. Pálení žáhy, křeče v nohou, návštěva záchodu a bolesti zad – není divu, že se vaše tělo nemůže uklidnit a usnout.
Existuje však spousta triků, které stojí za to vyzkoušet a jsou téměř zadarmo.
Snažte se během dne trávit alespoň 2 hodiny na čerstvém vzduchu, cvičte, dodržujte pitný režim – abyste nemusela už moc pít před spaním.
Několik hodin před tím, než jdete spát, byste už vůbec neměla koukat na televizi, do telefonu nebo do počítače.
Vezměte si do postele raději nějakou pěknou knížku – třeba o mateřství.
POHYB MIMINKA V DĚLOZE
Máte pocit, že je uvnitř vás bojovník Ninja? Ne to jen vaše dítě zkouší všemožné druhy pohybů. Tím, jak se vyvíjí nervový systém vašeho miminka, začnou být pohyby více koordinované. A jak vaše miminko stále roste a je silnější a větší, tak i pro vás budou intenzivnější, někdy až bolestivé.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 6. měsíci. Miminko přijde na svět za 14 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Vrchol vaší dělohy je zhruba 7 cm nad pupkem. Pupík má tvar knoflíku a je tak vystouplý, že ho nezakryje ani volná halenka. To asi není úplně vaše představa o těhotenské módě.
Od půlky druhého trimestru až do jejího konce se děloha natolik roztahuje, že váš pupík vyskočí jako popcorn. Vrátí se vám ale zpátky. Kdy? To víte už určitě sama, porodu. Ne ihned, ale několik měsíců po porodu už budete mít zpátky svůj malinký pupík. Pokud nosíte piercing, nejspíš ho budete muset vytáhnout.
Vývoj miminka
Tento týden váš plod měří 36 cm a váží 780 g. Uff, ještě kousek a má kilo! Brzy se začne cítit v děloze stísněně – ale nebojte, stále má dost místa pro růst. Jen to znamená, že váš malý gymnasta má menší prostor pro kotrmelce a můžete jeho salta cítit daleko víc než předtím. Jeho pohyby jsou ale rozmanitější – umí kopat a svírat dlaně.
Miminko má otevřené oči
Oči, které byly posledních několik měsíců zavřené, aby se mohla vyvinout sítnice, část oka, která umožňuje zaostření snímků, se začínají otvírat okolo 26. týdnu těhotenství. Co to tedy znamená? Vaše miminko začíná vidět! Pohled na vnitřní část vaší dělohy asi není úplně vzrušující, ale za několik týdnů bude ve vaší náruči. Pokud si posvítíte baterkou na bříško, může tuto světelnou změnu zaznamenat a jako odpověď vás kopnout.
Duhovka, barevná část oka, stále nemá pigmentaci – ta se vyplní během několika dalších týdnů, maximálně do dvou měsíců. Takže je ještě příliš brzy na to, abyste hádala, jakou barvu očí váš maličký bude mít. A dokonce ani barva, se kterou se narodí, nemusí být trvalá. Ta není jistá až do konce prvního roku i když největší barevné změny probíhají přibližně v šesti měsících.
Co dalšího se děje s miminkem?
Miminko má stále červenou kůži a pod ní se hromadí tuk. Páteř poskytuje tělíčku oporu. Sací reflexy jsou čím dál tím intenzivnější – cucá si nejen palec u ruky ale také u nohy.
Sluch je díky dalšímu vývoji ušních nervů a mozku citlivější a miminko může slyšet váš hlas a nejen to, začíná na něj i reagovat. Pokud posloucháte hudbu tak se může pohupovat do rytmu. Při zvukové stimulaci se mu zvyšuje tepová frekvence. Te je nyní v rozmezí 140-180 tepů za minutu.
Pokud čekáte chlapečka, tak jeho varlata mohou začít klesat do šourku a produkují testosteron.
Tip na tento týden:
PŘEDPORODNÍ KURZ
Uvažujete o předporodních kurzech? Pokud ano, je nejvyšší čas se na některý přihlásit. I když dostanete spoustu informací od svého lékaře, nebo duly, samotný akt porodu se může zdát pro mnohé budoucí maminky dost záhadný a neuvěřitelný – i když jste si načetla všemožné příručky a knihy.
Absolvování předporodního kurzu vám poskytne „praxi“ a znalosti o celém procesu, který vás čeká. Můžete se zeptat na všechno, na co jste se bála zeptat vašeho lékaře. Nejen že se naučíte relaxační techniky a techniku správného dýchání, ale seznámíte se i s možnými komplikacemi, které mohou během porodu nastat.
Po absolvování kurzu by vás během porodu už nemělo nic moc překvapit – kromě spatření vašeho miminka.