Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

36. týden těhotenství

Kapusta zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako kapusta.

Příznaky těhotenství v 36. týdnu:

Pohyby plodu, nadýmání, pálení žáhy, zácpa, časté močení, svědění břicha, otok, nespavost.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste v 9. měsíci. Miminko přijde na svět za 4 týdny.

Co se děje s mým tělem?

Vítejte v posledním měsíci! 

Chůze je důležitá

I když se možná kolébáte jako tučňák, chůze je teď hodně důležitá. Procházka pro vás znamená možná jen cestu z postele do lednice, ale myslete na to, že vás ještě čeká ta nejtěžší práce – porod. Obyčejná procházka na 30 minut může pomoc hladšímu průběhu. Zlepšíte si vytrvalost, posílíte pánevní dno a celkově své tělo udržíte v kondici. Tím bude vaše tělo lépe tolerovat děložní stahy. Vy budete cítit menší bolest a miminko bude rychleji na světě. 

Bolest pánve

Díky hormonům dochází k uvolňování tkání a flexibilitě kloubů. Což je samozřejmě důležité pro správné uvolnění před porodem, ale může zvýšit bolest v pánevní oblasti. Pokud ještě přidáte tlak hlavičky miminka, který působí hlouběji do pánve a tíhu vaší dělohy, není divu, že vás bolí i chodit.

Chcete-li zmírnit nepohodlí a ulevit si od bolesti – relaxujte. Zvedněte boky, cvičte cviky na uvolnění a posílení pánevního dna, dejte si teplou koupel, nebo teplé obklady, dopřejte si prenatální masáž nebo aromaterapii. Rozmazlujte se. Kdy jindy si to zasloužíte víc než teď? 

Vývoj miminka

Miminko dosáhlo téměř porodní délky a váhy, které jsou přibližně 46 - 48 cm a 2700 g. Doteď se rychlost růstu pouze zvyšovala ohromnou rychlostí, nyní se růst zpomaluje z několika důvodů. Prvním je zásoba energie. Miminko bude potřebovat stejně hodně energie, aby se dostalo na svět. Poté, co se děťátko narodí, si na roztomilé hlavičce můžete všimnout měkké obdélníkové oblasti zvané fontanela. Zde se ještě nespojily kosti lebky – zavřou se do 18 měsíců.

Tento týden jsou dolaďovány poslední úpravy. Krevní oběh je připraven k provozu mimo dělohu, stejně tak imunitní systém je připraven na boj s bakteriemi mimo dělohu. Po narození miminko ještě bude přijímat protilátky od vás. Nejdříve z mleziva a poté z mateřského mléka.

Trávicí systém ještě není úplně zralý, protože miminko je zvyklé na výživu od vás, tak ani nemůže být zažívací systém lépe vyvinut. Po narození se rozeběhne a roky bude trvat, než bude plně odpovídat stoprocentní funkci.  

Tip na tento týden:

PŘEDPORODNÍ ČAJ

Přibližně 4 týdny před porodem, nejdříve od ukončeného 34. týdne, byste měla začít pít předporodní čaj. 

Nejčastěji se pije směs listů maliníku, jahodníku nebo ostružníku. Můžete si ho doma namíchat sama nebo si koupit předem namíchanou směs. 

Například Předporodní čaj od Nobilis Tilia, který obsahuje vyváženou směs maliníku a jahodníku.

Čaj přispívá k hladšímu průběhu porodu tím, že uvolňuje děložní svalstvo a svalstvo pánevního dna. Bylinky obsahují spoustu vitamínů a důležitých prvků, které zvyšují intenzitu kontrakcí. Čaj také uvolní vaši mysl a napomáhá tlumit úzkost a strach. 

POSÍLENÍ PÁNEVNÍHO DNA

Během porodu hrají velmi důležitou roli strach, sebevědomí a vaše pánevní dno. Zvýšit si sebevědomí a snížit strach z porodu můžete několika způsoby: díky dule, absolvováním předporodního kurzu nebo návštěvou psychologa. 

Můžete si ale pomoc i zadarmo. A to posilováním pánevního dna, které hraje významnou roli nejen při porodu, ale i v průběhu těhotenství.

Během porodu se musí svaly a tkáně pánevního dna uvolnit a natáhnout, a tím, že se jedná o svaly, dá se jejich pružnost natrénovat. Pokud budete správně cvičit vědomé uvolnění porodních cest, posílíte pánevní dno a vyzkoušíte si nejvhodnější polohy na ulevení od bolesti a ke správnému dýchání.