Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

15. týden těhotenství

Hrušky zdroj: Pexels.com

Vaše miminko je velké jako hruška.

Příznaky těhotenství v 15. týdnu:

Zapomnětlivost, pálení žáhy, křečové žíly, závratě, bolesti hlavy, bolest kulatého vazu.

ZAPOMNĚTLIVOST

Zdá se vám, že si nepamatujete, kdy máte jít k lékaři a co máte na nákupním seznamu, který jste zapomněla doma? Zapomíná je charakteristický znak těhotenství, a dokonce i vědecky prokázaný – snižujete se totiž objem vašich mozkových buněk. Nebojte, po porodu se vše vrátí do normálu.

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 4. měsíci. Miminko přijde na svět za 25 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Cítíte se stále lépe? Obtěžující příznaky jsou pryč a ještě nejste tak velká, abyste se nemohla zvednout ze židle nebo si zavázat sama boty – ano, to bude brzy problém. Ideální doba na to, abyste se zaměřila na péči o vás samotnou.

Krvácení z dásní a péče o zuby

Konečně už se nemusíte bát otevřít pusu, aniž byste zvracela. Proto je vhodná doba zaměřit se na vaše ústa, protože i ta procházejí řadou změn. Tak řekněte sýr a dobře se podívejte do zrcadla. Můžete mít červené, oteklé dásně, které jsou při používání zubního kartáčku nebo dentální nitě bolestivé, citlivé nebo náchylné ke krvácení. 

Pracují na tom těhotenské hormony, které mohou vyvolat zánět a infekci dásní tím, že odlišně reagují na bakterie v zubním plaku. 

Tyto hormony jsou také příčinou chronicky ucpaného nosu nebo dokonce krvácení z nosu. Podívejte se ještě pozorněji a můžete si všimnout malé boule na dásních, která se nazývá těhotenský nádor. Než se začnete obávat a volat lékaře, tyto benigní výrůstky jsou naprosto neškodné a bezbolestné. Pokud nějaký najdete, po porodu zase sám zmizí. 

Trochu znepokojivé je ale to, co se stane, pokud se o zuby nestaráte, zatímco jste těhotná. Těhotenská gingivitida – zánět dásní – může postupovat až k infekci kostí a tkání. Neléčený zánět se může změnit v paradontózu a v konečném důsledku až ve ztrátu zubů.

A jak tomu zabránit? Úplně jednoduše. Klíčem je samozřejmě prevence – dobrá ústní hygiena, která zahrnuje pravidelnou péči o zuby, čištění zubů alespoň dvakrát denně a jemné používání nitě jednou denně. Výrazně tím snížíte otoky dásní, krvácení a bolestivost. 

Přibírání na váze

Ať už jste v prvním trimestru sotva dokázala přibrat pár desítek gramů, díky stálému objímání záchodové mísy, nebo jste přibrala víc, než jste čekala, nyní je čas na to, aby se ručička na váze pořádně začala posouvat. 

Od začátku druhého trimestru se vaše miminko začíná stále zvětšovat a v důsledku toho byste se měla zvětšovat také. Zaměřte se na týdenní váhový přírůstek, který by měl být 300 - 500 g. 

Myslete však na to, že jde pouze o průměr, což znamená, že je naprosto v pořádku, pokud jeden týden budete mít navíc pouze 200 g a ten další 800 g. 

Vývoj miminka

Vaše miminko vypadá daleko víc jako dítě. S 10 centimetry a 71 gramy už vám konečně vytvoří bříško, se kterým nebudete vypadat jako po nedělním obědě. Pro lepší představu si do ruky vezměte hrušku – tak velké je vaše miminko a teď si ji dejte s chutí ke svačině.

S každým dalším týdnem se vaše hruštička bude stále více podobat miminku, které si představujete ve svých snech. Uši jsou správně umístěny po stranách hlavy – dříve byly v krční oblasti – oči se z boční strany hlavy přesouvají k přední části obličeje – tam, kde se brzy setkají s vaším milovaným pohledem.

Co vaše miminko dělá přes den? Většinou cvičí. Připravuje se na vnější svět. Pracuje na pohybech dýchání, sání a polykání. Miminko si z vaší dělohy vytvořilo tělocvičnu – kope, kroutí prsty na nohou, hýbe malýma ručičkama a nohama – ale protože neváží více jak 10 deka, moc toho neucítíte. Takže až opustí vaše bříško a přestěhuje se vám do náruče, bude mít všechny dovednosti potřebné k přežití. 

Tip na tento týden:

SNÍDANĚ JE ZÁKLAD

Nejste zrovna snídaňový typ? Nebo nejste ranní ptáče a ráno se maximálně stihnete rychle umýt a jít do práce? Během těhotenství byste měla upravit své stravovací návyky. 

V noci jste cca 8 hodin bez jídla a vaše miminko musíte zásobit energií a doplnit nezbytné živiny. Navíc tím snížíte riziko nevolnosti, kterou už máte nejspíš za sebou, ale pokud budete dlouho nalačno, muže se vám znovu ten nepříjemný pocit vrátit.

Nastavte si budíka o 15 minut dřív a běžte o chvíli dřív spát. Hned se vám bude o něco lépe vstávat. Nebo si připravte snídani už večer: sendvič, ovesné vločky namočené přes noc nebo jen dojezte co zbylo z večeře. Snídaňové smoothie připravené už večer vám taky nedá tolik práce a vaše tělo zásobí spoustou výživných látek.  

Pokud do sebe opravdu nemůžete dostat ani krajíc chleba, alespoň se pořádně napijte čaje nebo džusu. Můžete se ihned po probuzení napít sklenice neperlivé vody nebo třeba vody s citronem. Během těhotenství je nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. A když už v sobě budete mít čaj, chuť na jídlo se může zvýšit.