Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
21. týden těhotenství
zdroj: Unsplash.com
Vaše miminko je velké jako banán.
Příznaky těhotenství ve 21. týdnu:
Pohyby plodu, zvýšená chuť k jídlu, nadýmání a plynatost, krvácení dásní, rychlý růst nehtů.
STRIE
V 21. týdnu těhotenství na vás může dítě začít zanechávat stopy – v podobě strií. A to nejen na bříšku ale i prsou, zadečku, stehnech a bocích.
Tyto růžové, červené, fialové, červenohnědé nebo světle hnědé pruhy se objevují, jakmile se vaše tělo začíná rozšiřovat.
Bříško a prsa se budou zvětšovat až do porodu, prsa budou ještě v růstu pokračovat, dokud budete kojit.
Odhady se trochu liší, ale většinou každá druhá žena na svém těle strie najde.
Pokud je vaše matka měla během těhotenství, pravděpodobnost výskytu se také zvyšuje.
Rychlý nárůst na váze striím také dává výhodu – jeden z důvodů, proč se musí vaše váha zvyšovat pomalu a rovnoměrně. V závislosti na vaší barvě pleti a genetických predispozicích se strie mohou projevit nejdříve jako červené nebo růžové a postupem času vyblednou.
Bohužel neexistuje žádný osvědčený způsob, jak se již nalezených strií zbavit. Důležitá je proto prevence, jak alespoň snížit jejich výskyt. Každý večer po koupeli namažte celé tělo, kakaovým nebo bambuckým máslem.
Zaměřte se hlavně na rizikové partie. Během koupele můžete také využít různé peelingy, které pokožku krásně vyhladí a udrží ji pevnou a pružnou. Takový bio kávový peeling od Purity Vision vám pokožku zanechá krásně hladkou a díky bambuckému máslu a kokosovému oleji nebude vysušená. A ta kávová vůně!
Vždy se najdou dva týmy. Ženy, které z nich mají depresi, jen se o nich někdo zmíní, nedokážou se s nimi sžít a stydí se za ně. Jiné je ale přijmou a berou jako znak mateřství. Tak byste to měla udělat i vy. Mějte ráda své tělo, ať strie máte po celém břiše nebo jen malinké na prsou.
Po porodu vám postupně vyblednou, a i když nezmizí úplně, třeba si jich nikdo ani nevšimne. A pokud ano, noste je hrdě. Budete matka! Vaše dítě vás bude milovat, ať vypadáte jakkoliv. Co je víc?
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 5. měsíci. Miminko přijde na svět za 19 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Můžete plně cítit, jak se vaše miminko pohybuje. Těhotenství už je na vás určitě vidět, vrchol dělohy dosahuje asi 1 centimetr nad pupek. I když je druhý trimestr krásným obdobím těhotné ženy, stále vás může trápit spousta těhotenských problémů.
Vývoj miminka
Jak velké je vaše miminko? Od hlavy po zadeček měří 27 cm a vážit může až 350 g. Zatím má ve vašem lůně prostoru dost – ačkoliv každý, kdo žije v jednom prostoru po dlouhou dobu, začne se cítit stísněný. Dokud se ale děložní stěny nezačnou uzavírat, má spousta prostoru pro kroucení, otáčení a občas zkusí i nějaké to salto – možná právě to jste včera v noci cítila.
Chuťové buňky dítěte
Ať už budete jíst cokoliv, je velká šance, že to vaše miminko také ochutná. Je to proto, že miminko polyká plodovou vodu – nejen pro hydrataci a výživu ale také trénuje polykání a trávení, dovednosti, které bude potřebovat ihned po narození.
Chuť plodové vody se každý den liší podle toho, co jste jedla – jeden den sladký banán, druhý den kyselé okurky. Váš drobeček má již velmi vyvinuté chuťové pohárky.
Vědci zjistili, že děti, které byly prostřednictvím plodové vody vystaveny určitým chutím, po narození toužily po jídle, které mělo stejnou chuť. Chcete, aby vaše miminko mělo rádo brokolici, špenát a olivy? Jezte tyto potraviny sama hned teď.
Koordinace dítěte
Vaše malá figurka začíná být hodně energická. Její pohyby se začínají podobat akčním postavám z Matrixu. Ruce a nohy jsou konečně v poměru, neurony jsou spojeny mezi mozkem a svaly a chrupavky v celém těle se mění na kosti. Všechny tyto upgrady slouží k tomu, aby dítě dostalo větší kontrolu nad pohyby končetin.
Tip na tento týden:
PROCHÁZKA
Jste pořád nafouklá nebo máte zácpu? Pak začněte cvičit. Pokud jste před otěhotněním nedělala žádný sport nebo se zrovna necítíte na to chodit plavat nebo cvičit pilates – choďte.
Během těhotenství a v prvních týdnech po porodu je fyzická aktivita jedním z nejlepších způsobů, jak stimulovat střeva a bojovat tak proti zácpě.
Dokonce i pouhá půlhodinová procházka denně může stačit. Obzvlášť pokud pijete hodně vody a upřednostňujete potraviny bohaté na vlákninu.
SUNDÁNÍ PRSTÝNKŮ
Pokud ráda nosíte prstýnky, raději je dejte na nějakou chvíli pryč. Mohlo by se vám stát, že vám prsty natečou a šperky už vám nepůjdou sundat.