Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
4. týden těhotenství
zdroj: Pexels.com
Vaše miminko je velké jako semínko máku.
Příznaky těhotenství ve 4. týdnu:
PMS symptomy, krvácení, únava.
Během vnoření buněk do děložní stěny může až u 25 % žen dojít k slabému narušení drobných cévek ve sliznici a ke krvácení. Nastává dříve, než jste očekávala menstruaci a může mít různé zbarvení – od světle růžové po světle hnědou barvu. Není čeho se bát, není to známka toho, že něco není v pořádku. Možná budete cítit tlak v břiše a vaše prsa se mohou lehce zvětšit, tak se připravte na nákup větší podprsenky.
Těhotenské hormony zběsile putují vaším tělem a způsobují změny nálady, nadýmání nebo dokonce mírné křeče. Během šesti až dvanácti dnů po oplodnění začne vajíčko uvolňovat hCG (choriogonadotropin) díky kterému se na vašem testu objeví dlouho očekávané dvě čárky.
ÚNAVA
Kromě vynechání menstruace budete čelit i dalším, ne úplně příjemným změnám. Můžete být více unavená, i když miminko neváží ani 1 g, jeho vývoj je pro vás energeticky hodně náročný, a to hlavně v prvním trimestru, kdy ještě není vyživováno placentou.
Dobrou zprávou je, že na konci prvního trimestru, až bude placenta plně vyvinuta, budete pociťovat obnovení energie a těhotenství si budete daleko víc užívat. Poslouchejte své tělo a dopřejte si co nejvíce odpočinku. Snažte se chodit spát brzo, abyste spala alespoň 8 hodin a nebyla během dne vyčerpaná z nedostatku spánku. Vše můžete podpořit vydatnou, ale zdravou stravou.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 1. měsíci. Miminko přijde na svět za 36 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Tento týden ještě nemusíte mít stoprocentně spolehlivý výsledek těhotenského testu, ale hladina hormonu hCG se zvyšuje každým dnem a v 5. týdnu už můžete s jistotou potvrdit vaše těhotenství.
Vývoj embrya a placenty
Možná ještě stále netušíte, že jste těhotná. Blastocysta dokončila svou cestu z vejcovodů do dělohy. Jedna část buněk tvoří embryo a druhá vytváří placentu – záchranné lano mezi vámi a dítětem, které přivádí důležité živiny a odvádí odpadní látky až do samotného porodu.
I přes svou extrémně malou velikost – maximálně 1 mm, což je pro představu velikost zrnka máku – je vaše embryo velmi zaneprázdněno s výstavbou svého nového obydlí. Kolem něj se tvoří plodový vak a také se vytváří žloutkový váček, který bude později začleněn do vyvíjejícího se trávicího traktu vašeho dítěte.
Embryo má nyní tři odlišné vrstvy buněk, ze kterých se stanou specializované části. Vnitřní vrstva, endoderm, se vyvine v trávicí systém, játra a plíce. Ze střední vrstvy, mezodermu, bude srdce, pohlavní orgány, kosti, ledviny a svaly. Z poslední vnější vrstvy, ektodermu, se nakonec vytvoří nervový systém vašeho miminka, vlasy, oči a kůže.
Tip na tento týden:
Vitamin D
Většina vitamínu D pochází ze slunce nebo ryb. Pokud ale nekonzumujete rybí produkty nebo vám těhotenství vyšlo akorát na zimní měsíce, musíte pro tělo najít jiný zdroj. Téměř 50 % světové populace, včetně České republiky, trpí nedostatkem vitamínu D.
Tenje nezbytný pro udržení zdravé struktury zubů a kostí a napomáhá vstřebávání vápníku. Proto je většina doplňků stravy obsahující vápník právě v kombinaci s vitamínem D.
“Déčko” získáte například z divokého lososa, krevet, ústřic, tresčích jater, konzervovaných sardinek a sleďů nebo vaječných žloutků. Pokud vám nevoní žádná z těchto potravin, nebo jste vegetarián, sáhněte po některém z potravinových doplňků.
ZDRAVÉ TUKY
Esenciální nenasycené mastné kyseliny, hlavně omega-3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na vývoj mozku a očí vašeho dítěte.
DHA (dokosahexaenová kyselina), jedna z nejdůležitějších omega-3 mastných kyselina, je přítomna hlavně v tučných mořských rybách, pstruzích a divokém lososu.
Pokud jste vegetarián, existuje DHA vyrobená z lněných semínek.