Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
19. týden těhotenství
zdroj: Pexels.com
Vaše miminko je velké jako mango.
Těhotenské příznaky v 19. týdnu:
Křeče v nohou, strie, zácpa, zvýšená chuť k jídlu, závratě, bolest zad, ucpaný nos.
KŘEČE V NOHOU
Těšíte se, až konečně po dlouhém dni ulehnete do postele? Jako těhotná možná ještě dřív než předtím.
Čeká vás dlouhá noc, vaše záda si odpočinou a ulevíte si od bolesti. Ale také vás, jako většinu těhotných žen, mohou probudit nečekané křeče v nohou.
Tyto bolestivé křeče, které jsou nejsilnější v lýtkách, a to většinou u obou nohou zároveň, se nejčastěji objevují v druhém nebo až třetím trimestru.
I když se křeče mohou objevit i během dne, uvědomíte si je více v noci.
Nikdo neví jistě, co přesně je způsobuje i když existuje spousta věrohodných teorií. Mohlo by to být tím, že vaše svaly na nohou jsou unavené z toho, jakou nesou váhu navíc. Nebo že cévy, které vedou krev do dolních končetin, jsou stlačeny tíhou dělohy. Spekuluje se také o tom, že to může souviset se stravou nebo s tím, že nejste plně hydratována i když toto tvrzení ještě nebylo podloženo žádnou studií.
Ať už je příčina jakákoliv, vás bude zajímat pouze rychlé řešení, co dělat, když už se křeč dostaví. Zvláště pokud vás popadne v noci.
Existuje ale jediná rada: Narovnejte nohu a jemně ohněte kotník a prsty zpět k holeni.
Jak ale křeči předcházet? Doplňte hořčík. Ten je důležitý pro podporu správné funkce svalů a nervů.
Užívat můžete doplněk stravy ve formě tablet, nebo používat (na těhotenské křeče vhodnější) hořčíkové oleje.
Aplikujte jej přímo na místa, kde se vyskytují křeče a rovnou proveďte jemnou masáž postiženého místa. Česká firma Saloos vyrábí čistě přírodní hořčíkový olej, který je vhodný i pro těhotné ženy. Používat ho můžete i preventivně, ideálně vždy, než půjdete spát.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 5. měsíci. Miminko přijde na svět za 21 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Pohyby miminka
Vaše těhotná sestra či kamarádka už v tomto okamžiku cítila první kopnutí miminka – a vy zatím nic? Až na to bublání, co máte po ránu. Ale co když to bylo ono?
Tyto první drobné pohyby lze cítit mnoha různými způsoby. Kdykoliv od 18. do 22. týdne můžete cítit pouze lehké, nenápadné šťouchání a bublání. Jako kdybyste byla plná bublin. Po celém dni si myslíte, že se jedná pouze o nadýmání...
Může to také souviset s vaší velikostí. Čím hubenější jste, tím je pravděpodobnější, že ucítíte pohyby dříve. Také to může souviset s vaším svalovým napětím. Například, čím uvolněnější jsou vaše děložní svaly, tím je snazší ucítit kopání miminka. Což je také důvod toho, že prvorodičky obvykle cítí pohyby déle než ty ženy, které už rodily. A samozřejmě má na to vliv poloha dítěte. Když miminko kope čelem dovnitř, je obtížnější vnímat pohyb.
Vývoj miminka
Tento týden je miminko dlouhé 15 cm a váží 230 g, skoro čtvrt kila!
Pokožka miminka začíná vytvářet krémovitou látku, které se říká mázek – nebo chcete-li vernix caseosa. Tato ochranná látka nyní pokrývá celé tělíčko miminka. Mastná a bílá vrstva se skládá z mazu, který byl vyloučen pokožkou, z odumřelých kožních buněk a prvních vlásků zvaných lanugo. Nezní to úplně lákavě, ale má dobrý důvod.
Chrání nenarozené miminko a jeho citlivou pokožku před okolní plodovou vodou, ve které se pohybuje. Bez toho by po narození vypadal velmi vrásčitě – asi tak, jako kdybyste se 9 měsíců váleli ve vaně – víte, že stačí půl hodina a už máte varhánky na prstech. Mázek začíná mizet před porodem, ale některé děti se mohou narodit s bílou vrstvou na těle, obzvlášť ty, které jsou narozeny předčasně.
Tip na tento týden:
NEBUĎTE DLOUHO NA SLUNCI
Během těhotenství je změna barvy kůže běžná. I když s tím největším viníkem nemůžete nic dělat – tím jsou hormony. S neustále se měnící hladinou hormonů, zejména estrogenu a progesteronu, dochází ke změně reakce pokožky na sluneční paprsky. Na pokožce se vám pak mohou objevit pigmentové skvrny – takzvaně náhlá hyperpigmentace. Po skončení těhotenství se pokožka většinou postupně dostane do původního stavu. Někdy však tyto potíže přetrvávají, záleží, jak rychle se ustálí množství hormonů.
Můžete ale omezit dobu, kterou strávíte na sluníčku. Noste velké klobouky, které zastíní váš obličej a vždy používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30, nebo vyšším. Pokud i tak vzniknou pigmentové skvrny na vaší pokožce, vyhledejte dermatologa. Může se jednat o projev dermatitidy, ekzému nebo lupénky.