Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
27. týden těhotenství
zdroj: Unsplash.com
Vaše miminko je velké jako hlávkové zelí.
Příznaky těhotenství ve 27. týdnu:
Krvácení dásní, svědění břicha, závratě, ucpaný nos, bolest kulatého vazu.
VYRÁŽKA
Kombinace přehřátého těla, vlhkosti z nadměrného pocení a tření pokožky jsou jako dělané pro vznik vyrážky – svědivého pocitu a červených fleků. Nejčastěji vzniká na rukou mezi prsty, v dolní části břicha nebo vnitřní části stehen. Pomoc od úlevy vám může chladivý obklad nebo krém vhodný na vyrážku. Ideální je zinková mast nebo oleje a masti obsahující heřmánek, violku nebo pupalku.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 6. měsíci. Miminko přijde na svět za 13 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
Před pár týdny vaše děloha vypadala jako fotbalový míč, nyní se už spíše podobá tomu basketbalovému. A není to jediná věc, která se zvětšila.
Zase ty otoky?
Téměř každá třetí žena pociťuje otoky končetin – zejména chodidel, kotníků a rukou. U někoho se mohou objevit daleko dřív. Tento otok – edém – vzniká zvýšeným průtokem krve, který hromadí tekutiny ve tkáních a děloha tak vyvíjí tlak na dolní dutou žílu, na pravé straně těla, která vrací krev z dolních končetin do srdce.
Pokud máte otoky opravdu velké, řekněte to svému lékaři. Ten by se vás ale měl na každé prohlídce zeptat, zda se u vás otok neobjevil. Jedná se totiž o jeden z příznaku preeklampsie. I když ta je ještě doprovázena zvýšeným krevním tlakem a obsahem proteinů v moči. Pokud tyto příznaky nemáte, nemusíte se ničeho obávat.
Vývoj miminka
Na konci druhého trimestru měří vaše miminko asi 37 cm a váží 910 g. Ještě chvilku a můžete si do ruky vzít pytlík s moukou a potěžkat si jeho přibližnou váhu. Většina miminek je uvnitř dělohy v mírně zvlněné poloze. Mozek nyní pracuje hodně aktivně, protože dozrává mozková tkáň.
Sluch miminka
Miminko již začíná rozeznávat, zda hlas patří vám, nebo vašemu partnerovi. I když zvuky, které slyší jsou tlumené díky vrstvě mázku, která jej zakrývá. Můžete miminku začít zpívat ukolébavky, alespoň si je procvičíte, než je budete zpívat znova naživo.
Miminko cítí vaše jídlo a má škytavku!
Chuťové buňky vašeho miminka jsou už také velmi dobře vyvinuté – ve skutečnosti daleko víc, než až bude mimo dělohu. Pozná tedy, co jíte. Pokud si budete dávat k obědu nějaké chuťově výrazné jídlo, bude pociťovat rozdíl v chuti plodové vody. Jen se u něj tato chuť objeví zhruba s dvouhodinovým zpožděním.
Pokud si dáte něco pálivého, miminko na něj může zareagovat škytavkou. A přestože vám jeho škytavka může připadat jako byste měla křeče v břiše, miminko to nemusí nijak rozrušit. Pro něj to je pouze jeden z dalších pocitů, na který si brzy zvykne.
Další vývoj očí
Tento týden se v duhovce začíná objevovat melaninový pigment. Ze začátku je pigmentu málo a oči mají modrou barvu. Tím, jak se zvyšuje syntéza melaninu, oči začínají postupně hnědnout. Což samozřejmě může být až po porodu. Z toho důvodu nemůžeme říct, jakou barvu očí bude mít vaše dítě až skoro do dvou let od narození. Pokud máte vy i váš partner oči hnědé, pravděpodobnost, že je bude mít hnědé i vaše dítě, je hodně vysoká. Někdo se narodí s modrýma očima a už mu barva zůstane.
Tip na tento týden:
VYBERTE SI MÍSTO PORODU
V dnešní době je variant, kde a jak rodit, více. Každá žena má právo na to si vybrat, zda chce rodit v nemocnici nebo u sebe doma. Jiná možnost zatím v České republice není. I když většina žen volí porod v nemocnici, téměř 25 % by chtělo rodit jinde. A žádný zákon to nezakazuje.
Na druhou stranu však žádný zákon neposkytuje zdravotníkům podporu pro rozvoj a poskytování této péče. Musíte důkladně zvážit, zda je to pro příchod vaše dítěte nejvhodnější a váš zdravotní stav to dovoluje. Obě možnosti mají své pro a proti.