Přejít na sekci článku:
- 1. a 2. týden těhotenství
- 3. týden těhotenství
- 4. týden těhotenství
- 5. týden těhotenství
- 6. týden těhotenství
- 7. týden těhotenství
- 8. týden těhotenství
- 9. týden těhotenství
- 10. týden těhotenství
- 11. týden těhotenství
- 12. týden těhotenství
- 13. týden těhotenství
- 14. týden těhotenství
- 15. týden těhotenství
- 16. týden těhotenství
- 17. týden těhotenství
- 18. týden těhotenství
- 19. týden těhotenství
- 20. týden těhotenství
- 21. týden těhotenství
- 22. týden těhotenství
- 23. týden těhotenství
- 24. týden těhotenství
- 25. týden těhotenství
- 26. týden těhotenství
- 27. týden těhotenství
- 28. týden těhotenství
- 29. týden těhotenství
- 30. týden těhotenství
- 31. týden těhotenství
- 32. týden těhotenství
- 33. týden těhotenství
- 34. týden těhotenství
- 35. týden těhotenství
- 36. týden těhotenství
- 37. týden těhotenství
- 38. týden těhotenství
- 39. týden těhotenství
- 40. týden těhotenství
25. týden těhotenství
zdroj: Pexels.com
Vaše miminko je velké jako lilek.
Příznaky těhotenství ve 25. týdnu:
Hemeroidy, chrápání, pálení žáhy, brnění rukou, rychlý růst vlasů.
HEMEROIDY
Více než polovina žen pociťuje během těhotenství oteklé, svědící žíly v konečníku, a to díky rostoucí děloze, která tlačí na toto místo a také díky zvýšenému průtoku krve.
I když pro vaše tělo nejsou nijak nebezpečné, hemoroidy – forma křečových žil – mohou být velmi bolestivé, a dokonce způsobovat rektální krvácení.
Zácpa, která patří mezi další příznaky, může celou situaci ještě zhoršit.
Preventivně musíte zvýšit dostatek tekutin a vlákniny – ovoce, zelenina – musí být stoprocentně přítomna ve vašem jídelníčku každý den. Pomoct si můžete také pravidelným cvičením pánevního dna.
Spát byste měla na boku, abyste minimalizovala tlak na konečník. Pokud se již hemoroidy objeví, vyzkoušejte ledové zábaly nebo koupele z odvaru z dubové kůry. V nabídce je několik druhů mastí a olejů přímo na hemoroidy, které vám uleví od bolesti. I tento příznak po porodu samozřejmě odejde – ale chápu, že už musíte být unavení slyšet to pořád dokola.
ZUBNÍ HYGIENA
Chcete miminko bezpečně donosit až do termínu? Dejte si pozor na zdraví vašich zubů. Zní to celkem jako nějaká babská rada, že? Ale neléčená gingivitida – podmíněný zánět dásně – může vést k daleko závažnějším obtížím, například paradentóze, a dokonce zvyšuje riziko preeklampsie. Ta může být právě příčinou předčasného porodu a zároveň může ohrozit jak nenarozené dítě, tak matku.
Není nic jednoduššího než si čistit zuby dvakrát denně spolu se zubní nití. Snížíte tím výrazně riziko vzniku zánětu dásní. Přeci nechcete, aby příběh starých žen „každé dítě stojí ženu jeden zub“ byl pravdivý.
V kolikátém jsem měsíci?
Tento týden jste v 6. měsíci. Miminko přijde na svět za 15 týdnů.
Co se děje s mým tělem?
V 25. týdnu těhotenství je vaše děloha veliká zhruba jako fotbalový míč. Její vrchol sahá mezi pupek a hrudní kost. A tentokrát vám už pohyb dá zabrat, obzvlášť když nosíte tak aktivního útočníka, který vykopává do všech stran. I tak si své bříško užívejte, hezky ho hlaďte, ať cítí vaši přítomnost a lásku.
Vývoj miminka
Miminko roste mílovými kroky a váží 680 g a měří 33 cm. Pro představu si můžete vzít do ruky lilek, takhle nějak je váš maličký teď veliký. Už to začíná být pořádný kousek!
Bez ohledu na to, jaká bude barva pleti vašeho miminka, nyní je růžová až červená. Ne proto, že by se snad přehřívalo, ve skutečnosti plodová voda dokonale udržuje stálou a pro něj přijatelnou teplotu. Pod kůží se tvoří malé krevní cévy – kapiláry – které se plní krví.
Už dýchá?
Ke konci tohoto týdne se i v plicích vašeho miminka vyvinou krevní cévy, které posunou plíce opět o krok blíže k zralosti – o krok blíže k prvnímu nádechu čerstvého vzduchu. I když začínají produkovat povrchově aktivní látky, které jim pomáhají s kyslíkem, miminko není schopné poslat kyslík do krevního řečiště a vyloučit oxid uhličitý. V tomto týdnu jsou tedy plíce stále nedokončené, a kdyby přišlo miminko na svět, muselo by být dechově podporováno.
Plíce ale nejsou jediným orgánem, který touží po kyslíku. Nosní dírky a nos miminka začíná také pracovat. To umožňuje vašemu dítěti cvičit dýchání. Dříve se věřilo, že nosní dírky jsou ucpané až do té doby, než dítě porodíte, ale poslední výzkumy ukazují, že jsou nosní dírky průchodné daleko dřív a zůstávají otevřené uvnitř dělohy po všechny trimestry. Samozřejmě uvnitř není žádný vzduch, takže miminko vdechuje pouze plodovou vodu, ale tak se tato praxe počítá, ne?
Miminko také pomalu začíná cítit různé vůně a tento smysl se začne pořádně vyvíjet ve třetím trimestru.
Tip na tento týden:
AROMATERAPIE
Už naše babičky věděly, že příroda je mocná čarodějka. Využívaly tradiční metody, jako jsou bylinné přípravky nebo vonné a aromatické oleje, a to především v době, kdy se musely vypořádávat s fyzickými a psychickými změnami. Těhotenství může způsobit řadu emocí od úzkostlivosti a strachu až po pocity obrovské radosti a štěstí. Díky aromaterapii můžete dosáhnout té správně harmonie.
I když je ohledně aromaterapie spousta názorů, které ji v těhotenství nedoporučují, pokud dodržíte několik zásadních kroků, určitě vám nemůže uškodit. Nejprve byste se měla zmínit u svého lékaře, pokud máte rizikové těhotenství. A to hlavně pokud u vás došlo k potratu nebo krvácení. Pokud musíte brát pravidelně nějaké léky, je nutné si zjistit, zda oleje nemohou být kontraindikovány.
Pozor si však musíte dát také na výběr éterických olejů, některé se v těhotenství nedoporučují, protože mohou zvyšovat děložní stahy a to, pokud nejste na konci třetího trimestru, asi nechcete.